Rzecznik Praw Obywatelskich o taxi-busach dla inwalidów w Inowrocławiu

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt/zdjęcie ilustracyjne
Dariusz Nawrocki

Rzecznik Praw Obywatelskich o taxi-busach dla inwalidów w Inowrocławiu

Dariusz Nawrocki

Niepełnosprawni z Inowrocławia nie mogą korzystać z tańszych przewozów radio-taxi . Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wracamy do sprawy niepełnosprawnych, którzy do końca 2015 roku korzystali ze specjalnych autobusów MPK (system radio-taxi - dojazd po zgłoszeniu telefonicznym). Płacili niewiele, bo mogli liczyć na dofinansowanie miasta. 1 stycznia 2016 roku miejskie sytem ten przeszedł do historii.

Ratusz twierdził, że nie może w ten sposób wspierać osób niepełnosprawnych. Przekonywał, że taką możliwość ma starostwo. Powiat nie zamierzał tego robić wskazując, że inne gminy z tym problemem się jednak uporały.

Tematem zainteresował się Maciej Kasperkowiak z Inowrocławia. Poinformował o niej Rzecznika Praw Obywatelski. Dostał odpowiedź.

RPO przyznaje, iż przepisy regulujące te sprawy są nieprecyzyjne. Podkreśla jednak, że to starostwo powinno "podjąć się zorganizowania transportu". "Ustalono, że Powiat - w drodze i na zasadach współdziałania jednostek samorządu terytorialnego - może współfinansować przewóz osób z niepełnosprawnościami, o ile zadanie to będzie obejmować więcej niż jedną gminę" - czytamy w piśmie RPO. "Urząd Miasta zapewnił o gotowości wsparcia Starostwa poprzez nieodpłatne przekazanie pojazdu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami, który wcześniej wykorzystywany był w systemie "radio-taxi". Niestety aktualnie specjalne potrzeby transportowe osób z niepełnosprawnościami wymaga rozwiązania tylko na terenie Inowrocławia. Do gminnych ośrodków pomocy społecznej skierowano zapytanie o zakres potrzeb oraz liczbę zainteresowanych osób, które chciałyby korzystać z takiej formy transportu. miasto Inowrocław kilkakrotnie zapewniało o swojej pomocy, a nawet o posiadaniu odpowiednich środków rzeczowych w tym zakresie. Również Powiat Inowrocławski jest przygotowany do uruchomienia komunikacji specjalistycznej. Problemem pozostaje jednak brak zgłoszenia potrzeby organizacji takiego transportu a na terenie innych gmin niż miasto Inowrocław".

- Czy to nie przykre, że o tego typu rzeczy musimy walczyć, tracić czas i energię, a nie ma inicjatywy ze strony władz samorządowych by rozwiązać ten problem? Bo przecież wiedzą, jakie są potrzeby, spotykali się z osobami niepełnosprawnymi, które specjalistycznego transportu potrzebują, rozmawiali z nimi - komentuje Maciej Kasperkowiak i dodaj: - Gdybyśmy nie zaangażowali Rzecznika Praw Obywatelskich, nadal pewnie by "nic się nie dało zrobić". A rozwiązanie jest. Wystarczy, aby potrzeby specjalistycznego transportu zgłosiły osoby z innych gmin naszego powiatu - osobiście znam kilka takich osób - komentuje Maciej Kasperkowiak.

Zachęca niepełnosprawnych chcących korzystać z systemu radio-taxi do wysłania informacji o takiej potrzebie do Starostwa Inowrocławskiego.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.