Rząd nie chce metropolii. Jest jeden wyjątek, ten na Śląsku i w Zagłębiu

Czytaj dalej
Fot. arc.
Marcin Zasada

Rząd nie chce metropolii. Jest jeden wyjątek, ten na Śląsku i w Zagłębiu

Marcin Zasada

Dobre wieści na temat metropolii z obozu rządowego, na razie nieoficjalne. Ministerstwo zdąży z rozporządzeniami przed 30 kwietnia?

Rząd PiS nie chce metropolii, na pewno nie tyle, ile projektowała uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa. Ale jest wyjątek - śląski i to dla nas dobra wiadomość. Jest jeszcze lepsza - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prawdopodobnie upora się z wydaniem aktów wykonawczych, które umożliwią powołanie Metropolii Silesia, mamy nadzieję, że z początkiem 2017 r.

To wszystko na razie nieoficjalne informacje, a właściwie ich strzępki, bo od wyborów ani premier Beata Szydło, ani szef MSWiA Mariusz Błaszczak nie dali żadnej gwarancji, że związek metropolitalny na Śląsku i w Zagłębiu powstanie. Właściwie jedynym konkretem pozostaje zeszłoroczne podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę i skierowanie sprawy przez premier Szydło do resortu spraw wewnętrznych. Wiele natomiast mówi nam konflikt o metropolię w Bydgoszczy i Toruniu, w którym ambicje obu ośrodków mogą przekreślić szanse na integrację aglomeracji.

Niedawno bydgoskie media cytowały wypowiedź posłanki Anny Sobeckiej, która oświadczyła, że Mariusz Błaszczak, szef MSW, zapewnił ją o koniecznych zmianach w ustawie „w ciągu kilku tygodni”. - Ustawa metropolitalna w obecnym kształcie nie utrzyma się - ocenił Błaszczak.

Toruński poseł Krzysztof Ardanowski powiedział z kolei, że rząd jest przeciwny metropoliom. Wszystkim oprócz jednej. Tej na Śląsku. Ciekawie brzmi również stanowisko Mikołaja Bogdanowicza, wojewody kujawsko-pomorskiego, po lutowym spotkaniu wojewodów w ministerstwie. - Większość wojewodów skłaniała się ku opinii, że jest to ustawa tylko dla Śląska. Zgadzają się wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, że bez tej ustawy Śląsk nie będzie się rozwijał i dla niego jest to rozwiązanie najlepsze. Jeśli chodzi o inne obszary, sprawa jest już dyskusyjna - powiedział.

Te opinie potwierdza śląski poseł PiS Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji: - Kilka dni temu rozmawiałem o ustawie metropolitalnej z wiceministrem Sebastianem Chwałkiem z MSWiA. Potwierdził, że trwają prace nad rozporządzeniami, co dla Śląska oznacza dobre wieści. Z drugiej strony jednak - i to odrębna rzecz - pozostaje kwestia nowelizacji tej ustawy, by zdecydowanie podnieść poprzeczkę ludnościową przy tworzeniu metropolii - powiedział Polaczek.

Data graniczna na wydanie rozporządzenia, by metropolia powstała w 2017 r., to 30 kwietnia. Więcej o pomysłach na metropolię w jutrzejszym wywiadzie DZ z Pawłem Silbertem, prezydentem Jaworzna.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Marcin Zasada

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Magdalena

Śląsk to wielka kraina, ze stolicą we Wrocławiu. To tam ma być ta metropolia?

schlesier

Jak generalnie za Pisem nieprzepadam, tak tu mają rację. Ustawa metropolitalna potrzbena jest przede wszystkim u nas. Rozpisywanie tej samej ustawy dla całej Polski to pomyłka. Nieźle wypadają w porównaniu z PO. PO obiecywało w 100 dni i na szybko wprowadzili ją po 4 latach. Pis okazuje się, że wprowadzi ją w życie w jakieś 100 dni. skuteczności Pisiakom nie można odmówić, inna sprawa, że wiele rzeczy skutecznie też psują...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.