AIP

Rusza Giro d’Italia

AIP

W piątek startuje 99. edycja Giro d’Italia. Nietypowo, bo w Holandii. We włoskim wielkim tourze wystąpi czterech Polaków.

Tegoroczne Giro d’Italia to 21 etapów, 3.383 kilometry do przejechania. Na starcie stanie 189 kolarzy, w tym czterech Polaków: Rafał Majka, Paweł Poljański (obaj Tinkoff), Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step) oraz Przemysław Niemiec. I do tego polski Włoch lub – jak niektórzy wolą – włoski Polak Jakub Mareczko (Southeast). To 22-letni sprinter urodzony w Polsce, ale jeżdżący z włoską licencją.

– Mikel Landa, Rafał Majka, Nibali - typuje końcowe podium Tomasz Jaroński, wieloletni komentator kolarstwa w stacji Eurosport. - Wyjątkowo w tym roku wszyscy najwięksi wybrali Tour de France, to olbrzymia szansa dla Landy czy Majki, którzy mają w ekipach takich liderów jak Froome czy Contador. To sprawia, że ten wyścig jest otwarty – dodaje ekspert.

Startuje 99. edycja Giro d’Italia. Nietypowo, bo w Holandii. We włoskim wielkim tourze wystąpi czterech Polaków

Giro d’Italia jak żaden inny wielki tour bywa jednak nieprzewidywalny. Majka też ma do dyspozycji ekipę złożoną z dobrych kolarzy z Pawłem Poljańskim na czele. Poljański prezentował podczas Tour de Romandie dobrą dyspozycję, ukończył wyścig na 20. miejscu, choć w górach pracował na kolegę. Sam Majka jest niezwykle zmotywowany do walki, od początku sezonu traktował Giro jako swój docelowy – oprócz igrzysk w Rio – start w tym sezonie.

– Myślę, że Majka jest w stanie powalczyć o zwycięstwo w całym wyścigu – ocenia Tomasz Jaroński. – Choć czasem brakuje mu śmiałości, co widzieliśmy na Vuelcie. Jeśli będzie potrafił wygrywać etapy, walcząc jednocześnie o klasyfikację generalną, to dojrzał do zwycięstwa w całym wyścigu. Takich kolarzy jak on jest w tym Giro kilku – dodaje Jaroński. Jego zdaniem nie ma też co demonizować złej pogody, która czasem panuje w maju we włoskich górach. – Majka już pokazał na Giro 2013 i 2014, że niestraszny mu nawet śnieg. Tu decyduje również nastawienie, przygotowanie mentalne. Nogi i głowa są ważniejsze od pogody – tłumaczy ekspert. – Jestem podekscytowany startem w Giro. Mam mocny team, dobrze przepracowałem zimę, chciałbym pokazać się z jak najlepszej strony – deklaruje sam Majka.

Transmisje z wyścigu regularnie od dziś wstacji Eurosport i na Eurosportplayer.pl

AIP

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.