Rozpoczęły się przygotowania do przebudowy drogi Lipno - Płock

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas

Rozpoczęły się przygotowania do przebudowy drogi Lipno - Płock

Z poboczach drogi wojewódzkiej z Lipna w kierunku Płocka znikają drzewa. Co się dzieje? Wycinka to preludium do przebudowy drogi.

To inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy! Największa drogowa przebudowa w powiecie lipnowskim od lat. Obejmie spory odcinek - od ulicy Okrzei w Lipnie do granicy województwa. To około 22 kilometry trasy.

Jak będzie wyglądała droga po zakończeniu prac? Wzmocniona jezdnia otrzyma szerokość siedmiu metrów, poprawi się geometria najważniejszych skrzyżowań, przebudowane zostaną też zatoki autobusowe, chodniki oraz zjazdy na teren posesji. W Kamieniu Kotowym zostanie zbudowane czterowlotowe rondo, które zastąpi mało bezpieczne skrzyżowanie z drogą nr 541. Niezbędny będzie także remont i przebudowa ośmiu przepustów.

Samorządy porozumiały się w sprawie ścieżek

Dzięki współpracy z samorządami przy trasie zbudowane też zostaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Ścieżki będą na odcinku z Lipna do Wierzbicka oraz z Jasienia do Kamienia Kotowego. Przejścia dla pieszych zostaną oświetlone. Wyznaczone również będzie miejsce do ważenia ciężarówek. Ponadto zlokalizowana zostanie stacja pogodowa pomagająca planować prace związane, na przykład z zimowym utrzymaniem dróg. Projekt uwzględnia też potrzeby osób niepełnosprawnych - pojawią się m.in. powierzchnie ryflowane. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa przyszłego roku.

Na dobrej drodze w kwestiach własności

Prace związane z tą inwestycją już się rozpoczęły. Zgodnie z planem - od pomiarów geodezyjnych i wycinki drzew. Wiadomo jednak, że wycinkę drzew zrekompensują nowe nasadzenia.

A co z kwestią gruntów pod tą drogę? O to, czy uregulowane już zostały sprawy własnościowe zapytaliśmy starostę lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego. Jak powiedział nam starosta, wszystko jest na dobrej drodze.

W sprawie zasiedzenia gruntu zwrócili się do starosty lipnowskiego wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Mirosław Kielnik. Starosta Baranowski podkreśla, że władzom powiatu zależy na tej inwestycji, dlatego nie będą czyniły przeszkód w uregulowaniu spraw własnościowych.

To będzie wygodne, bezpieczne połączenie

Trasa między Lipnem a granicą województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową nr 10. Po przebudowie drogi wojewódzkiej będzie to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.