Rozpoczęło się głosowanie w toruńskim budżecie obywatelskim

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Szymon Spandowski

Rozpoczęło się głosowanie w toruńskim budżecie obywatelskim

Szymon Spandowski

Polecamy Państwa uwadze portal Budżet Alert, stworzoną przez nas bazę danych na temat budżetów obywatelskich w naszym regionie i całej Polsce.

W tym roku do podziału jest 7 milionów 70 tysięcy złotych. Wartość wszystkich 121 projektów, jakie w tej edycji budżetu partycypacyjnego zostały dopuszczone do głosowania, przekracza jednak 16 milionów 700 tysięcy złotych. O głosy poparcia najbardziej będą się musieli postarać autorzy wniosków z listy ogólnomiejskiej. Na listach osiedlowych największa konkurencja będzie na Chełmińskim Przedmieściu, gdzie wartość wszystkich projektów jest niemal o milion złotych większa od zarezerwowanej na ich realizację sumy. Na starówce, Skarpie i Rubinkowie te różnice przekraczają 400 tysięcy złotych.

O tym, w jaki sposób zostaną rozdysponowane budżetowe pieniądze, decydujemy właśnie teraz. Głosowanie rozpoczęło się w sobotę.

- Głosować będziemy przez dziesięć dni, od 16 do 25 czerwca - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor magistrackiego Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji. - Zachęcam do głosowania przez Internet, bo to jest najprostsze.

Będzie można tego dokonać zaglądając na stronę: budzet.torun.pl. Zwolennicy kart papierowych będą mogli je wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń, bądź wrzucić do urny w wyznaczonym punkcie do głosowania. Tym razem będą się one znajdowały we wszystkich Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta oraz w budynku Wydziału Spraw Administracyjnych przy ulicy Batorego, Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej przy Fałata i Wydziale Środowiska i Zieleni przy Wałach gen. Sikorskiego 12. Przy głosach wysłanych tradycyjną pocztą decyduje data stempla pocztowego.

Zgodnie z regulaminem w głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Torunia, który w chwili oddania głosu będzie miał ukończone co najmniej 16 lat. Może zagłosować raz, oddając maksymalnie trzy głosy na projekty lokalne (wybrane z jednej listy lokalnej) oraz maksymalnie trzy głosy na projekty ogólnomiejskie.

Wyniki zostaną ogłoszone do 25 lipca.

Polska Press, czyli koncern prasowy, który wydaje m.in. „Nowości” przygotował specjalny portal internetowy poświęcony budżetom obywatelskim w całym kraju. Na BudzetAlert.pl można oczywiście znaleźć także Toruń.

W serwisie każdy jego użytkownik ma możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Można tam na przykład opisać, jaka inwestycja powinna zdaniem zgłaszającego zostać zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie zbudować poparcie mieszkańców - udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę.

Budżet Obywatelski Torunia jest finansowany z wpływów do kasy miejskiej pochodzących z podatku od nieruchomości. Kwota dzielona w ramach BOT stanowi sześć procent tej sumy. Warto dodać, że liderem na budżetowej mapie Polski jest Sopot. Ostatnio trójmiejska gmina przeznaczyła na ten cel 5,3 procent swoich wszystkich wydatków.

Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.