Różne wizje dla szpitala

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Różne wizje dla szpitala

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Plany rozbudowy szpitala w Mogilnie upadły, tak twierdzi część lokalnych polityków. Rozbudowa lecznicy będzie - zapewnia z drugiej strony starosta Tomasz Barczak.

Zgodnie z zapowiedzią starosty Barczaka 2016 rok ma przynieść zdecydowane zmiany w powiatowej służbie zdrowia. Tylko na razie nie wiadomo, jakie konkretnie te zmiany będą, Co innego można usłyszeć w Strzelnie, co innego w Mogilnie. Widać bowiem, że konflikt strzeleńskich i mogileńskich polityków trwa nadal. W każdej z gmin mają inną wizję reformy lecznicy. A pacjent może się pogubić, jaka przyszłość czeka powiatowy SPZOZ.

Poręczenie znika z planów finansowych

Nieco ponad rok temu do Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu mogileńskiego wprowadzono zapis o rozbudowie szpitala. Chodziło o poręczenie w 2015 roku 20 mln zł kredytu na finansowanie rozbudowy filii szpitala w Mogilnie. Ten zapis poparli głównie radni z Mogilna, także ci opozycyjni wobec starosty. Jednak teraz poręczenia w już WPF nie ma.

- Dowiedzieliśmy się, że obiecana przed wyborami rozbudowa szpitala upadła - mówi Bartosz Nowacki, radny Platformy Obywatelskiej, który w 2014 roku głosował za rozbudową lecznicy. - Zostały wycofane z WPF poręczenia i gwarancje, czyli o szpitalu w Mogilnie możemy zapomnieć.

Starosta Tomasz Barczak zapewnia nas, że pomysł z rozbudową szpitala wcale nie upadł.

- Zawsze mówiłem, dlaczego nie ruszamy z rozbudową. Chciałbym, abyśmy nie prowadzili inwestycji my, jako powiat, ale żeby prowadził ją operator - mówi starosta.

Jednocześnie zapewnia, że rozmowy trwają z podmiotami, mającymi dzierżawić lecznicę. Niedługo mają zostać sfinalizowane.

- Rozbudowa będzie, to mogę zapewnić. Chodzi o formę, kto za to zapłaci. Nic się nie zmieniło. Miejmy nadzieję, że my pieniądze będziemy mogli inwestować, gdzie indziej - mówi Tomasz Barczak.

Nieco inaczej dyskutuje się o służbie zdrowia w gminie Strzelno.

Tutaj wicestarosta Krzysztof Szarzyński we wtorek mówił: - Nastąpiła rewolucja na scenie politycznej. Jest nowy rząd, który ma tezy, nad którymi pracuje komisja zdrowia.

Wicestarosta dodaje, że planowane są zmiany w działalności leczniczej.

- Nic nie zostało przesądzone, trwa proces zmian. Trwa rozbudowa skrzydła szpitala w Strzelnie. 20 milionów poręczenia w Wieloletniej Prognozie Finansowej już nie ma - dodaje wicestarosta.

Bardziej dosadnie wypowiada się burmistrz Strzelna. Przypomnijmy, że włodarz nie godził się na przenoszenie oddziałów szpitalnych ze Strzelna do Mogilna, jest także przeciwnikiem komercjalizacji służby zdrowia. Teraz liczy, że lecznice pozostaną w takiej formie, jak są obecnie.

Nie będzie kontraktu?

- Dobrze, że rada powiatu zdecydowała się pokryć 800 tysięcy straty SPZOZ. Dobrze się stało, że SPZOZ przetrwał - mówi burmistrz Ewaryst Matczak. - A w nowym parlamencie, koncepcja tego rządu jest inna jeśli chodzi o służbę zdrowia. I przypuszczamy, że operator do Strzelna i Mogilna nie wejdzie.

Burmistrz dodaje, że trzeba mówić o tym, iż dzierżawca szpitala (prywatna firma) nie dostanie kontraktu, czyli NFZ nie będzie płacił za leczenie.

- Jest władza inna na górze, przychylna SPZOZ. Jeśli operator wejdzie nie będzie miał kontraktu i nie wiem czy to się operatorowi opłaci.

Fakty

Negocjacje trwają

Rozbudowa filii

Stare długi

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.