Rozmawiali o prawie z sędzią Wesołowską

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Rozmawiali o prawie z sędzią Wesołowską

Aleksandra Pasis

- Granice między żartem, a wykroczeniem często wam się zacierają - przestrzega nastolatków sędzia Anna Maria Wesołowska.

Uczniowie mieli szansę zaprezentowania swoich poglądów dotyczących praworządności i zaproponowania rozwiązań problemów, z którymi spotkają się w szkołach.

Warsztaty zostały podzielone na kilka paneli. Dyskutowano o roli mediacji, wartościach jakie kształtuje harcerstwo i zagrożeniach wynikających z korzystania z internetu.

- Zastanawiamy się nad tym, by w naszym liceum zaczął działać mediator - mówią Dominika Bednarska, Karina Chyła i Wiktoria Motylewska z IV LO. - Uważamy, że to bardzo pomocna osoba, dzięki której będzie można zażegnać wiele sporów. Nie ma co się oszukiwać, w każdej szkole zdarza się przemoc, wytykanie palcami. Coś co z pozoru może wydawać się błahostką, często urasta do rangi olbrzymiego kłopotu, który może prowadzić do dramatu.

- Znajomość prawa jest wam potrzebna jak powietrze, by odnaleźć się w społeczeństwie i być prawymi obywatelami - podkreśla sędzia Anna Maria Wesołowska.

Na początek: kąciki prawne

O granicach jakie mogą zacierać się pomiędzy wygłupem a popełnieniem przestępstwa przestrzegała grudziądzką młodzież sędzia Anna Maria Wesołowska, gość specjalny spotkania.

- Znajomość prawa jest wam potrzebna jak powietrze, by odnaleźć się w społeczeństwie i być prawymi obywatelami - podkreśla sędzia z 30-letnią praktyką w orzekaniu w sprawach karnych.

A jak jest w rzeczywistości? - Nie znamy przepisów - przyznaje młodzież obecna na sali stołówki bursy szkolnej. - Jakąś namiastkę mamy na lekcjach WOS-u, ale to za mało.

Dlatego, sędzia Wesołowska zachęcała, by w szkołach zaczęły działać tzw. kąciki prawne. - Czyli miejsca, w którym będą umieszczane informacje, przepisy, regulacje, a także spostrzeżenia dotyczące dnia codziennego szkoły - wyjaśnia Anna Maria Wesołowska. I kontynuuje: - Spotykając na sali rozpraw młodych ludzi, oskarżonych o rozboje, nękanie rówieśników, pytam „dlaczego”? Zwykle pada odpowiedź: „ nie sądziłem, że to przestępstwo”.

Sędzia uświadomiła również uczniów o wieku, w jakim ponoszą już odpowiedzialność karną. - Za popełnienie ciężkich przestępstw możecie stanąć przed sądem już w wieku 15 lat - zaznacza.

Szanujmy się

Obecna na spotkaniu kujawsko-pomorski wicekurator oświaty, Bogna Wojciechowska - Blachowska apelowała: - Budujcie szczęśliwe społeczeństwo oparte na szacunku, rozwijaniu pasji i promocji talentów.

Lekcję praworządności zorganizowała Młodzieżowa Rada Miejska Grudziądza.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.