Rozliczyli prezydenta Inowrocławia [wykres]

Czytaj dalej
Fot. Jaroslaw Pruss
Dominik Fijałkowski

Rozliczyli prezydenta Inowrocławia [wykres]

Dominik Fijałkowski

- W ubiegłym roku rosły nam dochody, mimo że podatki lokalne mamy od dwóch lat na tym samym poziomie - mówi prezydent Inowrocławia.

- Rok 2015 był szczególnie korzystny dla budżetu Inowrocławia - zapewniała podczas sesji Rady Miejskiej skarbnik Grażyna Filipiak. Samorząd przyjął sprawozdanie z realizacji ubiegłorocznego budżetu. Udzielił prezydentowi Ryszardowi Brejzie absolutorium.

Do kasy Inowrocławia wpłynęło w 2015 r. ok. 268 mln zł. Wydatki miasta wyniosły natomiast ok. 257 mln zł. Rok zakończył się nadwyżką wynoszącą 10,5 mln zł.

- Najwięcej pieniędzy wydaliśmy na wynagrodzenia. Było to 86 milionów złotych na 1664 etaty. Przeciętna płaca wyniosła 3663 złote - referowała pani skarbnik.

Świadczenia społeczne pochłonęły natomiast 37 mln zł, a dotacje ponad 23 mln zł. Na tzw. wydatki majątkowe z kasy miasta rozdysponowano 39 mln zł, w tym 25,5 mln zł na zakup ekologicznych autobusów dla MPK, 5 mln na remonty ulic, a 2 mln zł na inwestycje w szkołach.

- Miasto realizowało zadania publiczne zgodnie z zaleceniami Rady Miejskiej - zapewniała Grażyna Filipiak.

Sprawozdanie pozytywnie oceniły wszystkie komisje rady oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Uwagi mieli radni opozycji. Andrzej Kieraj z SLD zwracał uwagę na zadłużenie w podatku od nieruchomości sięgające ponad 3 mln zł. Wskazywał na wysokie zobowiązania miasta szacowane na 96 mln zł. Zdaniem Kieraja, wyższe od planowanego było zatrudnienie w Urzędzie Miasta. - W 2014 roku w ratuszu były 253 etaty, a w 2015 roku już 282, choć planowano wzrost tylko o 20. Jak to uzasadnić? - zastanawiał się radny.Create bar charts

Z kolei Marek Słabiński z PiS wziął pod lupę dywidendy, które wypłacić ratuszowi powinny spółki komunalne - PWiK oraz ZEC. Zdaniem radnego, kwoty są zbyt niskie, biorąc pod uwagę fakt, że obie firmy są na inowrocławskim rynku monopolistami w swych branżach.

Przeniesienie dyskusji i głosowania nad wykonaniem budżetu na kolejną sesje zaproponował Maciej Basiński z PiS. Uznał, że nie można dokonać oceny, skoro radnym nie przedstawiono dokładnego sprawozdania finansowego Kujawskiego Centrum Kultury. Radny swoje stanowisko przedstawił jako wniosek formalny, wymagający przegłosowania. Niestety, nie uzyskał on poparcia. Za głosowało 6 osób, przeciw 14, a 2 wstrzymały się.

Rozliczyli prezydenta Inowrocławia [wykres]
Dominik Fijałkowski Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Sprawozdania bronili radni koalicji. Janusz Radzikowski chwalił wzrost wpływów z podatku od nieruchomości. - Oznacza to, że nasze miasto nie zwija się, tylko rozwija. To zasługa czytelnej gospodarki przestrzennej - dodał.

Grzegorz Piński przypomniał najważniejsze ubiegłoroczne inwestycje, na czele z zakupem 12 ekologicznych autobusów, Rafał Lewandowski chwalił wydatki na kulturę fizyczną i stypendia dla sportowców, a Anna Trojanowska dobrze realizowane zadania z zakresu pomocy społecznej i ochrony zdrowia.

Za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu 2015 głosowało 14 radnych, 4 było przeciw i 4 wstrzymało się. Natomiast za absolutorium dla prezydenta głosowało 14, a 8 było przeciw.

- Dziękuje wszystkim za zabrany głos w dyskusji. Za pozytywne wnioski i propozycje. Cieszy, że w ubiegłym roku rosły nam dochody, mimo że podatki lokalne mamy od dwóch lat na tym samym poziomie. Stało się tak dlatego, że na terenie miasta mamy coraz więcej inwestycji - podsumował prezydent Ryszard Brejza.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.