Joanna Maciejewska

Rozbudzić dziecięcą ciekawość

Pan Adam Bojar wraz z wychowankami Ośrodka pracował nad projektem od ferii zimowych do 27 marca. Fot. nadesłane przez SOSW Pan Adam Bojar wraz z wychowankami Ośrodka pracował nad projektem od ferii zimowych do 27 marca.
Joanna Maciejewska

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Korczaka nagrano audiobook w oparciu o książkę Iwony Chmielewskiej.

Projekt „Mów dziecku, że jest dobre, że mądre, że potrafi” autorstwa pana Adama Bojara, pracującego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu, miał na celu nagranie audiobooka wraz z wychowankami ośrodka i kadrą pedagogiczną.

Motywowało nim m.in. przekonanie, że czytelnictwo w kraju wcale nie upada, a jedynie zmienia swój charakter dzięki rozwojowi Internetu.

Projekt przygotowano w oparciu o książkę pt. „Cztery strony czasu”, autorstwa pani Iwony Chmielewskiej - pochodzącej z Torunia autorki i ilustratorki książek dla dzieci i dorosłych. Jak zdradza Adam Bojar, pomysł na sięgnięcie akurat po tą pozycję podsunęła mu sprzedawczyni z księgarni „Hobbit”.

Autor projektu chciał przetrzeć nowe szlaki, by dotrzeć do młodych odbiorców i rozbudzić drzemiącą w nich od urodzenia ciekawość świata.

- Głównym celem i założeniem projektu jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością poprzez umożliwienie im w atrakcyjny i oryginalny sposób obcowania z literaturą oraz zaszczepianie w nich szacunku do mowy ojczystej poprzez rozbudzanie zainteresowania czytelnictwem - mówi Adam Bojar, autor projektu.

- Innowacyjność samego pomysłu jest wyjątkowa, gdyż nie jest nam znana podobna inicjatywa związana z promowaniem czytelnictwa, nie tylko w naszym mieście, ale również regionie i kraju, aktywizująca na taką skalę osoby z niepełnosprawnością intelektualną - dodaje.

Nagranie audiobooka wykonano w profesjonalnym studio rozgłośni radiowej „Radia Sfera” i przy współpracy z firmą fonograficzną Visual Media Records z Bydgoszczy. Już po Świętach Wielkanocnych nagranie zostanie udostępnione na stronie internetowej SOSW - www.internatsosw.dbv.pl.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu Mikrowsparcia.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.