Rozbiorą budynki i poszerzą wjazd [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Maciej Ciemny
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Rozbiorą budynki i poszerzą wjazd [zdjęcia]

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Ruch na ul. Kościuszki w Świeciu wzrośnie, gdy przeniesie się tam ZSM.

Pod Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu od lat trudno przejechać. Auta jadące od strony amfiteatru muszą przystanąć i przepuścić te wjeżdżające w ul. Kościuszki z ulicy Hallera. Nie mogą się swobodnie minąć, bo pod szkołą często są zaparkowane samochody.

Jest już zgoda powiatu na zburzenie dwóch starych garaży, które mieszczą się za bramą placówki. Będzie to początek remontu, który poszerzy wjazd do szkoły.

- Rozbiórka tych budynków, poszerzenie wjazdu do szkoły i wymiana podłoża od wjazdu do parkingu na terenie szkoły zwiększą bezpieczeństwo uczniów i pracowników ZSP w Świeciu oraz estetykę otoczenia - argumentował starosta Franciszek Koszowski.

Radny Piotr Szewczuk, nauczyciel ZSP, postanowił iść krok dalej. W interpelacji zaproponował, żeby przy ul. Kościuszki pojawiła się zatoczka, gdzie rodzice mogliby postawić auta dowożąc dzieci. W razie potrzeb mogłaby być też wykorzystywana jako przystanek komunikacji miejskiej.

- To nie mój pomysł. Mnie poproszono o realizację. Idea wypłynęła od rodziców, którzy narzekali na brak miejsca. O zatoczce wspomnieli policjanci, z którymi rozmawiałem przy okazji organizacji testu sprawnościowego - mówi Szewczuk.

Poparli go pozostali radni powiatowi. Zatoczkę można by wykonać przy okazji poszerzania drogi wjazdowej. Jednak potrzebna była zgoda władz Świecia, bo ul. Kościuszki to droga gminna.

Przyszła decyzja negatywna. - Argumentuje się, że ulica jest za wąska na wprowadzenie komunikacji miejskiej, że blisko są przystanki przy ul. Wojska Polskiego i Sienkiewicza - streszcza Szewczuk. - Tylko, że tu najważniejszy nie jest ewentualny kurs busa, ale miejsce dla samochodów blokujących ruch.

Szewczuk podkreśla też, że Zespół Szkół Menedżerskich wykupił dawną siedzibę WKU, która znajdowała się naprzeciwko ZSP. - Jak się tu przeprowadzą, to wtedy dopiero będzie gęsto od aut, a zatoczka zbudowana tanim kosztem wiele by rozwiązała. Szkoda, że gmina się na to nie zgadza - ubolewa.

Ewentualne kursy busów ułatwiłyby też dostanie się do starostwa. - Starszym osobom trudno dojść spod urzędu miejskiego przeciskając się przez ul. Hallera - zauważa radny.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.