Bartosz Gubernat

Rowerzyści pod lupą policji, będzie więcej kontroli. Jakie są największe grzechy posiadaczy dwóch kółek?

Do pilnowania porządku m.in. na terenach rekreacyjnych i ścieżkach rowerowych Komenda Miejska Policji w Rzeszowie powołała patrol rowerowy Fot. Fot. archiwum KMP Rzeszów Do pilnowania porządku m.in. na terenach rekreacyjnych i ścieżkach rowerowych Komenda Miejska Policji w Rzeszowie powołała patrol rowerowy
Bartosz Gubernat

Przejeżdżają przez przejścia dla pieszych, jeżdżą pod prąd, nie ustępują pierwszeństwa pieszym. Wielu z nich wsiada na rower po alkoholu. Dlatego policjanci zapowiadają więcej kontroli rowerzystów.

W Rzeszowie, gdzie mieszka 220 tysięcy ludzi, a liczbę zarejestrowanych samochodów szacuje się na około 120 tysięcy, rowerzystów przybywa w bardzo szybkim tempie. Z szacunków stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl wynika, że obecnie w sezonie letnim po mieście porusza się ich już ponad 10 tysięcy dziennie. W odpowiedzi na to miasto przy budowie każdej nowej ulicy projektuje kolejne odcinki dróg rowerowych. Ich łączna długość przekroczyła już 120 km, co pod względem infrastruktury rowerowej stawia Rzeszów w krajowej czołówce. Niestety, wielu rowerzystów nie przestrzega przepisów i jeździ bardzo niebezpiecznie.

- Najczęstsze wykroczenia to jazda po chodniku, przejeżdżanie rowerem przez przejście i zmiana kierunku jazdy bez sygnalizacji ręką. Każde z nich powoduje duże zagrożenie dla pieszych, ale i dla samych rowerzystów. Nietrudno sobie wyobrazić, czym zakończy się jazda na rowerze, jeśli cyklista nie obejrzy się za siebie i skręci wprost pod jadący za nim samochód - mówi podkomisarz Paweł Grześ z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Dlatego policjanci zapowiadają więcej kontroli rowerzystów. W Rzeszowie uruchomili właśnie dodatkowy patrol rowerowy, którego zadaniem będzie m.in. pilnowanie porządku na ścieżkach. Na nich także coraz częściej dochodzi do kolizji między rowerzystami, a także do potrącenia pieszych.

ZOBACZ TEŻ: Rowerzyści vs. kierowcy. Walka o władzę na drodze [ROZMOWA]

- Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu. Muszą pamiętać, że wiąże się to zarówno z przywilejami, jak i obowiązkami wynikającymi z przepisów. Muszą się do nich stosować i pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania - przypominają policjanci.

Rowerzyści powinni znać przepisy

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:"Podkarpaccy rowerzyści nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Na porządku dziennym jest nie tylko jazda slalomem między pieszymi na chodniku i przejeżdżanie przez pasy. Niestety, nie potrafią korzystać także ze ścieżek rowerowych."

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.