Rowerem do Nowego Dworu. Ścieżka już w październiku

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Rowerem do Nowego Dworu. Ścieżka już w październiku

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Gdyby mogli, to pewnie ścieżki rowerowe byłyby już wszędzie. A tak, powstają sobie powolutku. Ale jest ich coraz więcej.

Skanska wygrała przetarg na budowę ścieżki rowerowej z Chojnic do Nowego Dworu. Wykona to zadanie za 1 mln 498 tys. zł i nie jest to cena, która zwaliła samorządowców z nóg. - Koniunktura nam sprzyja - komentuje wójt Zbigniew Szczepański. - Jest głód na roboty drogowe.

Ścieżka rowerowa do Nowego Dworu to odcinek ponad 5 km, przebiegać będzie w pasie drogowym drogi powiatowej. A zostanie wykonana z nawierzchnią bitumiczną, tylko w Angowicach i na wjeździe do Nowego Dworu pojawi się polbrukowa kostka. - Technologia jest typowa, kłopotów nie powinno być - komentuje Kazimierz Haliżak, który będzie miał oko na to, czy wszystko idzie jak należy. - Ale mogą być utrudnienia w lokalnym ruchu w trakcie realizacji tej inwestycji.

Umowa ze Skanską została podpisana w ubiegłym tygodniu. Firma ma czas do końca września, by zakończyć roboty. - Mam nadzieję, że będziemy otwierać ścieżkę na początku października, a na czele pojedzie na rowerze Franciszek Gemba (90-letni rolnik z Ogorzelin, jeden z założycieli NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych - przyp. red.)- śmieje się wójt.

Skanska na pewno zaprosi do współpracy lokalne firmy. - Prowadzimy rozmowy - mówi Andrzej Dołżycki, przedstawiciel firmy. Ale szczegółów nie zdradza.

Oczywiście na tym nie koniec rowerowej przygody w gminie Chojnice. Kolejne projekty czekają - a są to trasy Nieżychowice - Zamarte, Lichnowy - Sławęcin i odnoga do Granowa, Pawłowo - Silno, Charzykowy - Chojniczki, także wydłużenie promenady w Charzykowach w stronę Funki. - Mamy dwa lata na to, żeby to zrobić - mówi wójt.

A tymczasem na rozstrzygnięcie czekają kolejne przetargi, już nie z rowerowej działki. Najtańszą ofertę na budowę remizy w Lichnowach złożyła firma Domix z Lipusza, jest to ok. 226 tys. zł. Ale dokumentacja jest jeszcze badana. Konkurencja zaś spora, bo aż dziewięć ofert.

Tyle samo wpłynęło na przebudowę drogi wewnętrznej w Nieżychowicach, a najtańsza jest oferta Instalu z Nieżychowic - ok. 189 tys. zł. Tu też postępowanie przetargowe nie jest jeszcze zakończone.

Spośród pięciu ofert komisja przetargowa wybierze zwycięzcę zadania na wymianę pokrycia dachowego oraz okien w Zespole Szkół w Swornegaciach. Najmniej chce za to bydgoska firma MT-BAU - ok. 122 tys. zł. Być może wygra...

W urzędzie mają nadzieję, że pójdzie jak z płatka i że problemów nie będzie.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.