Ropopochodna plama płynęła Wisłą w stronę Gdańska

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Monika Smól

Ropopochodna plama płynęła Wisłą w stronę Gdańska

Monika Smól

Wyjątkową akcję przeprowadzili wspólnie w poniedziałek strażacy z Chełmna, Świecia i z Grudziądza. Walczyli z olejem na wodzie.

Strażacy zostali powiadomieni o tym, że na Wiśle widać plamę oleju - na dość długim odcinku.

- Plama rozciągała się na około trzech kilometrach, po lewej stronie rzeki - mówią strażacy. - Zaczynała się pięćdziesiąt metrów przed mostem i płynęła powoli w górę rzeki, wraz z nurtem w stronę Gdańska.

Na miejscu działało pięć zastępów strażackich z jednostek z Chełmna, Świecia i z Grudziądza.

Co było przyczyną pojawienia się ropopochodnej substancji nie ustalono.

- Nie wiemy, czy ktoś coś wylał do rzeki, czy powstała ona na skutek jakiejś awarii - dodają strażacy. - Zneutralizowaliśmy plamę sorbentem rozstawiając ruchomą zaporę sorpcyjną, która ograniczyła przepływ plamy w górę rzeki. Wielokolorowy film z powierzchni wody udało się usunąć dzięki użyciu aż sześciuset kilogramów sorbentu.

Ratownicy zaznaczają od razu, że to bardzo duże ilości. I porównują: - Do zneutralizowania plamy oleju, która powstaje po wycieku płynów podczas wypadku samochodowego, zużywamy dziesięć - dwadzieścia kilogramów tego środka - mówią.

Akcja na rzece trwała cztery godziny.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.