(jm)redakcja.toruń@pomorska.pl

Romantyczne i melancholijne nuty rozpoczęły festiwal

Pochodząca z Korei Południowej Soyoung Yoon gra na skrzypcach J.B. Guadanini ‘ex-Bueckeburg’ z 1773 roku. Fot. nadesłane Pochodząca z Korei Południowej Soyoung Yoon gra na skrzypcach J.B. Guadanini ‘ex-Bueckeburg’ z 1773 roku.
(jm)redakcja.toruń@pomorska.pl

Wybitni artyści oraz młodzi wirtuozi skrzypiec z całego świata wystąpią na Jordankach. W Toruniu będą gościć przez dwa tygodnie.

Soyoung Yoon jest laureatką jednego z najważniejszych konkursów skrzypcowych świata - Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego z 2011 roku.

Wczorajszy występ solistki w CKK Jordanki rozpczął II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec. Towarzyszyła jej TOS pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Podczas inauguracji festiwalu młoda artystka zaprezentowała koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa.

Natomiast uwertura - fantazja „Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego inspirowana dramatem Szekspira wprowadziła słuchaczy w romantyczny, walentynkowy nastrój. Publiczność zgromadzona na Jordankach wysłuchała również uwertury „Egmont” Ludwiga van Beethovena inspirowanej tragedią Goethego.

Zupełnie inny charakter będzie miał dzisiejszy koncert. O godzinie 19 usłyszymy jazzowe aranżacje, w których hard bop łączy się ze słowiańską ekspresją. Jazzowe brzmienie skrzypiec zaprezentuje zespół Maciej Afanasjew Quartet. Oprócz lidera w jego skład wchodzą: Karol Szymanowski (wibrafon), Piotr Biskupski (perkusja) Grzegorz Nadolny (kontrabas).

Z Maciejem Afanasjewem można spotkać się dziś o godzinie 12 w Hanza Cafe, gdzie będzie prezentował książkę „Pasaże jazzowe na skrzypce”.

II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec - Toruń 2016 potrwa do 28 lutego. Jest wydarzeniem złożonym z koncertów i recitali oraz konkursów, filmów i pokazów lutniczych.

Najważniejsza część festiwalu to Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy odbywający się w Toruniu co trzy lata. Rozpocznie się 19 lutego. Z niemal stu zgłoszonych kandydatów, do udziału w konkursie zakwalifikowało się 24 uczestników pochodzących z Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji, Taiwanu, Turcji i Ukrainy.

W trakcie festiwalu odbędą się również: Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski oraz Konkurs na Recenzję Muzyczną.

Dla miłośników kina przygotowane zostały projekcje filmów o tematyce muzycznej: „Kwartet”, „Paganini: Uczeń diabła”, „Pożegnania”, „Nannerl, siostra Mozarta”.

Nie zapomniano również o najmłodszych. Z myślą o nich Teatr Impresaryjny Afisz wystawi spektakl „Janko Muzykant”.

Program festiwalu znajduje się na stronie www.violintorun.tos.art.pl.

(jm

(jm)redakcja.toruń@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.