Aleksandra Pasis

Rolnicy podziękują za plony i się zabawią

Jako pierwsi świętować zakończenie zbiorów będą rolnicy z Gruty. Impreza już w niedzielę, 21 sierpnia. Fot. Piotr Bilski/archiwum Jako pierwsi świętować zakończenie zbiorów będą rolnicy z Gruty. Impreza już w niedzielę, 21 sierpnia.
Aleksandra Pasis

W Grucie zagra zespół Ciao Amore. W Łasinie... Teresa Werner!

We wszystkich wsiach coroczne dożynki rozpoczną się mszami dziękczynnymi za plony zebrane z pól i ogrodów. Po nabożeństwach barwne korowody z wieńcami ze zboża i darami natury przejdą ulicami na wiejskie place, gdzie rozpocznie się świętowanie.

Jako pierwsi bawić się będą mieszkańcy gminy Gruta! Już w niedzielę po mszy, którą zaplanowano na godz. 14, rolnicy przejdą na teren przy urzędzie w towarzystwie orkiestry z Zapcenia. Co będzie się działo dalej? Atrakcje: występy wokalne i muzyczne, degustacja lokalnych potraw i konkursy.

Gwiazdą gruckich dożynek będzie Andrea Lattari i Bianca z zespołem Ciao Amore. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Natomiast od godz. 21:30 zabawa taneczna przy muzyce.

Kolejny weekend będzie najbardziej obfity w zabawy. Dożynki zaplanowano w: Rogóźnie, Łasinie i Radzyniu Chełmińskim.

W sobotę, 27 sierpnia zakończenie zbiorów uczczą mieszkańcy Łasina. Msza św. rozpocznie się o godz. 14. Następnie korowód z wieńcami przejdzie do amfiteatru nad jeziorem. Atrakcje: występy zespołów i turniej sołectw.

Punktem kulminacyjnym będzie koncert Teresy Werner! Początek o godz. 21. Następnie zabawa taneczna.

W Rogóźnie, Radzyniu Chełm. i Świeciu nad Osą rolnicy będą świętować w niedzielę, 28 sierpnia.

Nabożeństwo dziękczynne w Radzyniu Chełm. o godz. 11. Następnie gospodarze będą bawić się na placu zamkowym. Zagrają m.in. „Szalone gitary” i orkiestra dęta z Wąbrzeźna. Na godz. 18 zaplanowano występ Kabaretu Skeczów Męczących, a potem zabawę taneczną.

Msza św. rozpoczynająca dożynki w Rogóźnie o godz. 13.30. Następnie impreza na boisku przy urzędzie.

Z kolei gminne obchody święta plonów w Świeciu nad Osą dopiero 4 września. Początek mszy o 12.30 a dalsze świętowanie na terenie Gminnego Ośrodka Kultury.

A już dziś, z mniejszym rozmachem, ale równie atrakcyjne będą dożynki we wsiach: Węgrowo i Wałdowo Szlacheckie w gminie Grudziądz.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.