Rok 1952. Zakończenie oktawy Bożego Ciała w kościele garnizonowym

Czytaj dalej
Fot. zbiory rodzinne
Hanka Sowińska

Rok 1952. Zakończenie oktawy Bożego Ciała w kościele garnizonowym

Hanka Sowińska

W Kościele katolickim maj jest miesiącem, w którym dzieci przystępują do I Komunii Świętej. To także (choć nie co roku) czas obchodów Bożego Ciała, które przypada 60 dni po Wielkanocy (te święta są ruchome, stąd różne terminy uroczystości Bożego Ciała).

W Polsce uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane jest właśnie Bożym Ciałem) mają wielowiekową tradycję. Od dawna znany też jest zwyczaj, że do kościoła na czas oktawy Bożego Ciała przynoszono wianki z ziół i ziemię z pól. Po zakończonej oktawie brano ziemię i kładziono na polach, prosząc Boga o dobre plony, a wianki wieszano na ścianach domostw.

Dowodem na to, że w trudnych - nie tylko dla Kościoła katolickiego - latach 50. XX w. uroczystości religijne jednak się odbywały, jest fotografia zrobiona na zakończenie oktawy Bożego Ciała w kościele garnizonowym w Bydgoszczy.

Zdjęcie sprzed 64 lat udostępniła nam pani Alicja Popiela (siedzi trzecia na prawo od księdza). Rodzina pani Alicji mieszkała na ul. Toruńskiej. - Naszą parafią była fara, jednak wiele osób mieszkających na Toruńskiej, Babiej Wsi czy Kujawskiej uczęszczało również do kościoła pobernardyńskiego. Na zdjęciu jest również mój brat Andrzej, który był wtedy ministrantem - dodaje pani Alicja (przez wiele lat, pracując w redakcji GP jako korektorka, była pierwszą czytelniczką naszych tekstów).

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.