Jolanta Zielazna

Roger Sławski, projektant kościoła Świętej Trójcy w Bydgoszczy i innych w naszym regionie

Roger Sławski, projektant kościoła Świętej Trójcy w Bydgoszczy i innych w naszym regionie Fot. po lewej to reprodukcja z "Kościół p.w. Świętej Trójcy w Bydgoszczy 1913-2013"
Jolanta Zielazna

Architekt Roger Sławski w Bydgoszczy zostawił tylko jeden, za to bardzo ważny dla mieszkańców ślad - kościół Świętej Trójcy. Ale w regionie jest jeszcze kilka świątyń zbudowanych według jego projektów.

Poznański architekt Roger Sławski jest projektantem kościoła Świętej Trójcy w Bydgoszczy. W okresie zaborów była to bardzo ważna dla mieszkańców świątynia - nowy katolicki kościół, którego w mieście bardzo brakowało.

- Mój dziadek na pewno był człowiekiem sukcesu - mówiła na spotkaniu w Bydgoszczy jedyna wnuczka Rogera, Krystyna Sławska- Pawłowska. - Wysoki, przystojny, miał elegancką sylwetkę, umiał się wspaniale ubierać i miał szczęście do kobiet - mówiła pół żartem, pół serio.

Roger Sławski, projektant kościoła Świętej Trójcy w Bydgoszczy i innych w naszym regionie
ze zbiorów Krystyny Sławskiej Roger Sławski - zdjęcie z ok. 1895 roku

Był przede wszystkim dobrze wykształcony, swoją wiedzę i umiejętności potrafił wykorzystać, miał talent artystyczny i był bardzo pracowity. A na "szczęście do kobiet" składało się m.in. to, że poznańska inż. architekt Gabriela Klause, od dwóch lat związana z UTP w Bydgoszczy, postanowiła o nim napisać pracę doktorską.

Rogerowi Sławskiemu szczególnie wiele zawdzięcza Poznań, ale bardzo liczne projekty modernizacji i rozbudowy siedzib ziemiańskich zamawiane były przez wielkopolskich właścicieli ziemskich.

Historię życia i pracy Rogera Sławskiego poznasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jolanta Zielazna

W pracy zawodowej zajmuję się tematami dotyczącymi głównie ubezpieczeń społecznych (ZUS), problemami osób niepełnosprawnych, starszych. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Lubię słuchać wspomnień osób starszych z czasu ich dzieciństwa, młodości.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.