Rodzice w Wąbrzeźnie już dopytują o wypłatę "500 plus"

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Aleksandra Pasis

Rodzice w Wąbrzeźnie już dopytują o wypłatę "500 plus"

Aleksandra Pasis

W "opiece społecznej" pełna mobilizacja. Będą m.in. nowe etaty.

Choć program wciąż jest przedmiotem debaty sejmowej, przymiarki do jego uruchomienia ruszyły. Urzędnicy z miasta i gminy mają już opracowane wstępne szacunki. W większości ośrodków pomocy do obsługi rodzin, które będą uprawnione do otrzymania 500 zł na dziecko, zostaną zatrudnieni nowi pracownicy.

- Pierwsi zainteresowani tym świadczeniem już pojawiają się u nas i dopytują o wnioski - mówi Aleksandra Nowakowska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. - Póki co ich nie mamy, ponieważ wciąż nie jest opracowany wzór.

Z danych MOPS-u wynika, że w Wąbrzeźnie mieszka 2596 dzieci do 18. roku życia.

- Zatrudnimy jednego dodatkowego pracownika. Właśnie przygotowujemy konkurs na to stanowisko - dodaje Aleksandra Nowakowska.

Osoba ta będzie podlegała pod dział świadczeń rodzinnych. - Miejsce jest już przygotowane - zapewnia kierownik MOPS-u.

To czy zostanie utworzony nowy etat w związku z programem "500 plus" , nie jest jeszcze przesądzone w gminie Wąbrzeźno. - Zastanawiamy się czy przyjąć pracownika, czy może dokonać roszad wśród obecnej kadry. Sprawa jest otwarta - wyjaśnia Agnieszka Kornacka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie.

Na terenie gminy mieszka 1019 rodzin z dziećmi, z czego 450 ma jedną pociechę. Czy będą oni też uprawnieni do otrzymania wsparcia? Będzie to - zgodnie z rządowymi założeniam - zależało od dochodu rodziców.

Dane dotyczące liczby gospodarstw, w których są dzieci, urzędnicy z Płużnicy pozyskali z wydziału ewidencji ludności. - W sumie w naszej gminie mieszka 1044 dzieci do 18. roku życia, ale 259 to jedynacy - tłumaczy Wojciech Bartoszewski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płużnicy.

195 rodzin w gminie ma po dwie pociechy.

Podobnie jak w Wąbrzeźnie, również w Płużnicy zaplanowano zatrudnienie dodatkowego pracownika. - Utworzymy jeden etat. Niebawem uruchomimy procedurę konkursową - dodaje szef płużnickiego GOPS-u.

Jak informuje Ewa Orszt, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębowej Łące, urzędnicy będą wypłacać po 500 zł na około 700 dzieci.

O tym, czy będzie potrzeba przyjęcia do pracy kolejnego urzędnika w GOPS-ie, jeszcze nie zdecydowano. - Prowadzimy w tej chwili analizy - mówi Ewa Orszt.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.