Rodzice uczniów, którzy w 2019 roku będą ubiegać się o przyjęcie do klas I szkół ponadpodstawowych, są zaniepokojeni

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Małgorzata Pieczyńska

Rodzice uczniów, którzy w 2019 roku będą ubiegać się o przyjęcie do klas I szkół ponadpodstawowych, są zaniepokojeni

Małgorzata Pieczyńska

W roku szkolnym 2019/2020 do szkół średnich trafi podwójny rocznik - ostatni absolwenci gimnazjum i pierwsi 8-letniej podstawówki. O ile w Bydgoszczy w liceach nie powinno być kłopotów lokalowych, o tyle w niektórych technikach i branżówkach już tak.

W Bydgoszczy we wrześniu 2019 roku do klas I szkół ponadpodstawowych może trafić ok. 5500 absolwentów klas VIII szkoły podstawowej i III klas gimnazjów zamieszkałych w Bydgoszczy. - To właśnie im w pierwszej kolejności musimy zapewnić miejsce - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Z dostaniem się do szkoły w mieście problem może mieć natomiast młodzież spoza Bydgoszczy. W liceach podwójny rocznik nie powinien spowodować kłopotów lokalowych. Likwidacja gimnazjów pozwoli tam na zwiększenie liczby oddziałów klas I. Jednak w technikach i szkołach branżowych mogą pojawić się większe problemy, ale dotyczyć to będzie prawdopodobnie tylko części szkół zawodowych, gdzie oddziały były mniej liczne.
- Z symulacji, jaką przeprowadziłam, wynika, że w przypadku naszej szkoły nie powinno być źle - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. - Dysponujemy odpowiednią bazą lokalową, ale nie wykluczam, że lekcje mogą kończyć się później niż to było dotychczas.

Nie trafią do jednej klasy

Tymczasem rodzice już się niepokoją, że trudniej będzie się dostać do wymarzonego liceum czy technikum. Obawy budzą też dwie podstawy programowe, bo absolwenci gimnazjum będą kształcić się w 3-letnich liceach i 4-letnich technikach, a absolwenci podstawówki w 4-letnim LO i 5-letnim technikum.

w dalszej części artykułu:

 • czy trudniej będzie się dostać do wymarzonej szkoły
 • co z podstawami programowymi?
 • czy szkołom grozi dwuzmianowość?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.