Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tak wspominają go uczniowie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Hanka Sowińska

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tak wspominają go uczniowie

Hanka Sowińska

- Ktoś czyta list, który wysłałaś do swojego chłopaka. Jak byś się czuła? - pyta nauczyciel. Uczennica ZSH odpowiada: - Niekomfortowo!

Jak opowiedzieć dzisiejszym nastolatkom o tym, co działo się w Polsce 36 lat temu? Czy zrozumieją, że nie tylko nie mogli wysłać sms (to była „era przedkomórkowa”), ale i nie mieli szans np. na podróż z Bydgoszczy do Torunia, jeśli nie dostali urzędowego pozwolenia?

O wprowadzonym 13 grudnia 1981 roku stanie wojennym - jego przyczynach, przebiegu, skutkach, terrorze, ofiarach i różnych formach oporu społecznego - opowiedział wczoraj uczniom Zespołu Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy Grzegorz Kacprzak, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 1, zarazem pracownik Delegatury IPN, znany z niekonwencjonalnego prowadzenia zajęć lekcyjnych.

36 lat temu naród znalazł się pod butem władzy i wiernych jej formacji - wojska, milicji, ZOMO, tajnej policji politycznej czyli SB.  Dzięki „zbrojnemu ramieniu” komuniści to starcie wygrali. Jak wyglądał ten dzień? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.