Reżyser „Miasteczka Twin Peaks” w Toruniu. David Lynch otworzy wystawę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Pluta

Reżyser „Miasteczka Twin Peaks” w Toruniu. David Lynch otworzy wystawę

Joanna Pluta

To pierwszy oficjalnie ogłoszony gość tegorocznego festiwalu Camerimage. Tak dużej prezentacji twórczości Lyncha jeszcze w Europie nie było.

12 listopada tego roku - to data do zapamiętania dla wszystkich ceniących dorobek Davida Lyncha. To właśnie wtedy w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” artysta pojawi się osobiście, by otworzyć wyjątkową wystawę.

- To pierwsza w Europie tak przekrojowa wystawa twórczości Lyncha - mówi Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Camerimage i kurator programowy CSW. - Dzieła, które zostaną pokazane, pochodzą zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich.

Co zobaczymy jesienią w CSW? Obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, projekty designu i jego realizacje, jak również utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe, wideoklipy oraz scenariusze. Dodatkowo ekspozycji będzie towarzyszyć retrospektywa filmów Lyncha, z których większość to obrazy uznawane za kultowe. Wystarczy wymienić chociażby „Zagubioną autostradę”, „Blue Velvet”, „Dzikość serca” czy serial „Miasteczko Twin Peaks”, którego nowa seria już w ten weekend będzie miała swoją premierę.

David Lynch nie po raz pierwszy będzie gościł na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Pierwszy raz pojawił się na imprezie w 2000 roku - jeszcze w Łodzi. Wtedy odebrał nagrodę dla reżysera ze szczególną wrażliwością wizualną. Potem wielokrotnie odwiedzał imprezę. W Bydgoszczy pojawił się pięć lat temu.

Wystawa będzie dostępna w toruńskim CSW od 12 listopada tego roku aż do 25 lutego 2018 r. Przypomnijmy, że tegoroczna edycja Camerimage zacznie się w bydgoskiej Operze Nova 11 listopada i potrwa tydzień.

David Lynch nie jest pierwszą gwiazdą światowego formatu, która podczas Camerimage w naszym regionie pokaże się z nieco innej niż na co dzień strony. W czasie ostatniego festiwalu z wystawą swoich zdjęć przyjechała do Bydgoszczy hollywoodzka aktorka Jessica Lange. Wcześniej w CSW można było również oglądać zdjęcia kanadyjskiego piosenkarza i gitarzysty Bryana Adamsa (ekspozycja „Exposed”), a także wystawę malarstwa i rysunku Boba Dylana.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.