Rezerwat Biosfery musi być dla ludzi

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Rezerwat Biosfery musi być dla ludzi

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Trzydziestu reprezentantów różnych instytucji uczestniczyło w posiedzeniu rady koordynacyjnej Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

Spotkanie poświęcone było prezentacji możliwości finansowania wspólnych działań, wymianie doświadczeń oraz powołaniu grup roboczych, których celem będzie wypracowanie konkretnych rozwiązań służących rozwojowi Rezerwatu.

Otwarta atmosfera umożliwiła szczerą dyskusję i wymianę poglądów i pozwoliła na wymianę dobrych praktyk. Wstępnie omówione zostały możliwości uzyskania priorytetowych warunków dla Rezerwatu Biosfery w konkursach w ramach pozyskiwania środków z różnych projektów z Unii. - Poruszony był ważny temat, aby przy pozyskiwaniu środków brany był pod uwagę cały Rezerwat, a nie tylko cząstkowo - zaznaczył Karol Gutsze z powiatu. - Wówczas są większe szanse.

Doświadczenia województwa pomorskiego związane z tworzeniem obszaru funkcjonalnego będą zweryfikowane i sprawdzone także w kujawsko-pomorskim, a realizowany pomysł rozkładu i dobrych miejsc, jako element promocji w kujawsko-pomorskim ,wzbudził zainteresowanie gości z Pomorza.

Spotkanie zaowocowało pierwszą przymiarką do utworzenia konkretnych grup roboczych. Po zebraniu deklaracji ustalono, że zakres prac poszczególnych grup oraz ich cele szczegółowe zostaną wypracowane już w ramach tych grup do końca marca. - Powstały już pierwsze pomysły na wspólne działania i projekty, w kuluarach składano pierwsze deklaracje współpracy - dodają w starostwie. - Z tego względu już teraz można podkreślić duże znaczenie rady.

Jak podkreśla dyrektor Tucholskiego Parku Krajobrazowego Remigiusz Popielarz, Rezerwat Biosfery jest młody i trzeba wypracować sposób jego działania, ale niewątpliwie ma on służyć ludziom i trzeba zachować jego cenne walory przyrodnicze.

Na zaproszenie tucholskiego starosty przyjechali przedstawiciele instytucji z województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.