Małgorzata Trzcionkowska

Rezerwa rusza na Anakondę 16’

W wielkich ćwiczeniach, które potrwają do 27 czerwca wezmą udział również rezerwiści, powołani na początku czerwca. Fot. 10BKPanc. W wielkich ćwiczeniach, które potrwają do 27 czerwca wezmą udział również rezerwiści, powołani na początku czerwca.
Małgorzata Trzcionkowska

W poniedziałek 6 czerwca, przy akompaniamencie wojskowej orkiestry z Żagania i udziale kompanii honorowej nastąpi uroczyste otwarcie manewrów.

Wielkie, międzynarodowe manewry pod kryptonimem Anakonda 16’ potrwają do 27 czerwca. Weźmie w nich udział 31 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tys. polskich. Na poligonach w całym kraju zobaczymy żołnierzy z 18 państw członkowskich NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia. Będą dysponować ok. 3 tysiącami różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej. Manewry będą się odbywały na terenie całego kraju, również na świetoszowosko-żagańskich poligonach.

Od początku czerwca do 10 Brygady Kawalerii Pancernej zostali powołani żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych, którzy biorą udział w ćwiczeniu Anakonda 16’. Powołany może zostać każdy rezerwista do 50 roku życia oraz oficerowie i podoficerowie, do ukończenia 60 lat.

61 rezerwistów będzie się szkolić do 20 czerwca, w batalionie dowodzenia, kompanii saperów i dywizjonie artylerii samobieżnej.
- Wiążę swoją przyszłość z wojskiem, złożyłem dokumenty i staram się dostać do jednostki - mówi Marek Horodyski, który jako rezerwista liczy na możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności w zakresie dowodzenia i rozszerzenia swojej wiedzy. - Mam nadzieję, że niedługo zasilę szeregi brygady. Zawsze marzyłem o karierze żołnierza. W zeszłym roku brałem udział w ćwiczeniu Dragon. Tym bardziej cieszę się, że w tym roku będę miał okazję uczestniczyć w Anakondzie.

Kierownikiem ćwiczenia jest generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, który był m.in. dowódcą 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.