Rewolucja w Bydgoszczy przesunięta w czasie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

Rewolucja w Bydgoszczy przesunięta w czasie

Mateusz Mazur

Z ul. Świętojańskiej na razie nie zrobią odcinka dwukierunkowego, bo możliwe jest kolejne opóźnienie rozpoczęcia prac przy ul. Cieszkowskiego.

Przypomnijmy, że drogowcy chcą wprowadzić ruch dwukierunkowy na ulicy Świętojańskiej na czas przeprowadzenia remontu zabytkowej ulicy Cieszkowskiego i budowy ulicy Nowomazowieckiej.

- Taki pomysł zdecydowanie utrudni wyjazd mieszkańców samochodami z wąskich bram. Przecież będziemy musieli przecinać pas, prowadzący w drugim kierunku - oburzali się mieszkańcy, którzy zwrócili się do nas z prośbą o interwencję.

Sprawa zainteresowała nawet bydgoskich radnych. Za mieszkańcami wstawili się między innymi Tomasz Puławski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Mirosław Jamroży z Prawa i Sprawiedliwości. Obaj uważają, że pomysł wprowadzenia ruchu dwukierunkowego zaszkodzi bydgoszczanom.

Co ciekawe, docierają do nas sprzeczne informacje w sprawie remontu ulicy Cieszkowskiego, z którym powiązane są zmiany na Świętojańskiej. Wcześniej planowano, aby prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku. Potem przełożono je na rok 2016. Ale na pytanie o termin wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na ulicy Świętojańskiej zastępca prezydenta miasta, Mirosław Kozłowicz odpowiedział nam, że przebudowa miałaby ruszyć w 2017 roku, co zaproponował Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w wieloletniej perspektywie finansowej.

Oznaczałoby to kolejne przesunięcie terminu w czasie. Podobno możliwy jest również wariant przeprowadzenia obu inwestycji jednocześnie, co miałoby nastąpić w 2018 roku.

Jednak pomysł, aby ruch na ulicy Świętojańskiej odbywał się dwukierunkowo jest już przesądzony. Od władz miasta usłyszeliśmy, że będzie to oczywiście uzależnione od prac na Cieszkowskiego i Nowomazowieckiej. Ostatnio pojawiły się jednak informacje, że w ratuszu planowane są działania, aby ulica Świętojańska na stałe pozostała ulicą dwukierunkową. Czy faktycznie jest to możliwe?

- W przypadku jednoczesnej budowy ulicy Nowomazowieckiej i przebudowy ulicy Cieszkowskiego w latach 2018-2019, zmiany w organizacji ruchu na Świętojańskiej będą obowiązywały jedynie na czas realizacji budowy wyżej wymienionych ulic. Później organizacja ruchu powróci do stanu pierwotnego, a autobusy z ulicy Cieszkowskiego zostaną skierowane na ulicę Nowomazowiecką - wyjaśnia Mirosław Kozłowicz.

A co w przypadku, gdy remont Cieszkowskiego uda się przeprowadzić szybciej? - Wówczas zmiany w organizacji ruchu na ulicy Świętojańskiej będą obowiązywały dłużej i potrwają do czasu zakończenia budowy ulicy Nowomazowieckiej - deklaruje wiceprezydent miasta, jednocześnie zaprzeczając, że Świętojańska na stałe zostanie ulicą dwukierunkową.

Bydgoski ratusz już dawno miał w planach remont ulicy Cieszkowskiego, która z obu stron otoczona jest zabytkowymi i nietuzinkowymi kamienicami. Po inwestycji ruch ma się tam odbywać jednokierunkowo z Gdańskiej w kierunku Pomorskiej. Mieszkańcy Cieszkowskiego nie chcieli także, aby z ulicy stworzono deptak. Tym samym jezdnia i chodniki będą na różnym poziomie, a na południowym pasie ma powstać 25 miejsc do parkowania. Jednak na ogłoszenie przetargu w tej sprawie musimy poczekać.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.