Rewolucja puka do komend

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Rewolucja puka do komend

Maciej Czerniak

Wciąż nie ma nowego szefa komendy wojewódzkiej, ale będzie więcej etatów. Pytamy, ile?

Nowy komendant główny policji zapowiada cięcia w warszawskiej centrali. Etaty zostaną przesunięte do komend w terenie. Kujawsko-pomorski garnizon liczy 4792 policjantów. Ilu więcej będzie zatrudnionych?

- Do garnizonów w poszczególnych województwach trafi około 180 etatów, które zwolnią się po zmianach w strukturze komendy głównej - potwierdza mł. insp. Marcin Szyndler, rzecznik KGP. - Jednocześnie pod zarząd Centralnego Biura Śledczego ma trafić wydzielone z komendy głównej Biuro Operacji Antyterrorystycznych. Założenie jest również takie, że CBŚ zostałoby wyłączone z budżetu komendy głównej.

Jak na razie KGP nie informuje o jakichkolwiek terminach wprowadzania tych zmian. Wiadomo tylko, że wzmocnienie CBŚP antyterrorystami, którzy obecnie pozostają pracownikami komendy głównej, ma związek z opracowywaną obecnie w MSWiA mapą zagrożeń w Polsce. To pomysł nowego kierownictwa resortu spraw wewnętrznych. - Mapa obejmować ma terytorium całego kraju i opisywać między innymi zagrożenia związane z przestępczością zorganizowaną, jak i pospolitą. Trwają prace nad tym, jakie kryteria mają być brane pod uwagę przy tworzeniu mapy - słyszymy w biurze prasowym MSWiA. - Mapa będzie też podstawą racjonalnego rozmieszczenia struktur terenowych policji, kierowania sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa.

Eksperci komentujący te zamierzenia MSWiA i KGP zwracają uwagę, że plany wpisują się w koncepcję Prawa i Sprawiedliwości oraz zapowiedzi o wzmożonym ściganiu przestępczości zorganizowanej. W tym osób zajmujących się przestępczością ekonomiczną.

Jakie to ma przełożenie na grunt naszego województwa? U nas w ostatnich latach policja również notuje wzrost przestępczości gospodarczej. Co roku śledczy bydgoskich prokuratur prowadzą około 20 spraw o pranie brudnych pieniędzy, a do samego Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy trafia rocznie około 250 doniesień dotyczących wyłudzeń podatku VAT.

Do tych zapowiedzi ostrożnie podchodzą sami policjanci. Związkowcy uważają, że potrzeba więcej mundurowych pracujących w terenie.

- Bardzo dobrze, że są plany odchudzenia komendy głównej - zauważa Jarosław Her-mański, przewodniczący NSZZ Policjantów w Kujawsko-Pomorskiem. - Ale warto przypomnieć, że plany takie miał również wcześniejszy szef KGP gen. Papała. Chciał rozlokować w komendach wojewódzkich aż 1000 etatów. Dlatego uważam, że projekt zwolnienia 180 stanowisk pracy to lepiej niż nic, ale i tak niewiele. I to jeszcze pod warunkiem, że te etaty trafią do policjantów pracujących w terenie, na ulicy, a nie na stworzenie nowych stanowisk za biurkami.

Zapowiedzi reform w policji pojawiły się zaraz po zmianie (powyborczej) warty w MSWiA i KGP. Jedną z pierwszych zmian było podejście do policjantów, którzy służbę rozpoczynali jeszcze za czasów MO.

Raporty o odejściu ze służby zdążyło złożyć już kilku komendantów wojewódzkich, w tym na początku grudnia - szef policji w regionie, insp. Krzysztof Zgłobicki. Obecnie pełniącym obowiązki szefa kujawsko-pomorskiej komendy jest Tomasz Trawiński. Na razie nie wybrano nowego komendanta.

- Sytuacja, w której nadal szefem policji w województwie jest „pełniący obowiązki”, nie należy do komfortowych i chcemy, by taki stan trwał jak najkrócej - zapewnia Szyndler, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji w Warszawie. - Takie decyzje są konsultowane między innymi z wojewodami. To, kto zostanie komendantem wojewódzkim w Bydgoszczy, rozstrzygnie się w najbliższym czasie.

Policjanci prywatnie wymieniają w rozmowach na temat przyszłego szefa KWP nazwisko naczelnika Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Bydgoszczy podinsp. Pawła Spychały. Rzecznik KGP nie chce jednak tego komentować: - Moim zadaniem nie jest odnosić się do spekulacji.

Na początku roku nowy szef KGP insp. Zbigniew Maj poinformował, że jego poprzednik na remont biur i gabinetu wydał około 3 mln zł. Policjanci liczą, że nowy szef zadba, by to jednostki w terenie były lepiej dofinansowane. Na razie największy od lat przetarg (wart 108 mln zł) policja ma za sobą. Z 1600 nowych radiowozów około 50 trafiło do naszego regionu. Na razie szef KGP nie mówi o nowych zakupach.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.