Rewolucja PiS pożera sondażowe poparcie [sondaż]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Jacek Deptuła

Rewolucja PiS pożera sondażowe poparcie [sondaż]

Jacek Deptuła

PiS traci przewagę w pięciu województwach, Andrzeja Dudę goni Donald Tusk, a prawie połowa Polaków twierdzi, że PiS osłabiło pozycje Polski w Unię.

Takie wnioski płyną z sondażu „Polski” i 17 dzienników Polska Press - w tym „Pomorskiej” oraz Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Badanie realizowano od 30 marca do 3 kwietnia na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 osób. Wielkość próby dla Polski wyniosła 8 000 respondentów.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w okresie realizacji sondażu, w całym kraju wygrałoby PiS. Rezultat 34,3 procent dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest słabszy od tego z elekcji 2015 roku o 3,2 procent.

Lekko do góry podskoczyła w kraju Platforma - z 24 do 26,2 procent aktualnie. Swój wynik poprawiła także .Nowoczesna (10,8 procent wobec 7,6 z wyborów), ale jednocześnie formacja Ryszarda Petru zaliczyła gigantyczny spadek w porównaniu z odczytem z października 2016 roku, kiedy w sondażu Polska Press Grupy i Dobrej Opinii osiągnęła 17,5 procent.

Stabilny elektorat zbudował wokół siebie ruch KUKIZ’15. To obecnie 9,8 procent. Swoje biorą też ludowcy - PSL może liczyć na 5,2 procent głosów.

W Sejmie znalazłby się jeszcze SLD z wynikiem 5,5 procent.

Sondaż wyborczy
Create bar charts

U nas wygrywa Platforma

W naszym regionie PO powoli odrabia straty - półtora roku temu PiS uzyskał 32,6 proc., a PO o 6 proc. mniej. Teraz na czoło wysunęła się PO (29,7 proc.) i tuż za nią PiS (28,8). Notowania .Nowoczesnej wzrosły o ponad 5 proc., a o 3 punkty PSL. Kukiz’15 i SLD zajmują kolejne miejsca z wynikiem 7 - 8 proc. W regionie coraz wyraźniej popierana jest opozycja. Trend wskazujący na spadek popularności PiS widać już w pięciu - oprócz naszego - województwach: Pomorskiem, Łódzkiem, Wielkopolskiem, Lubuskiem i Dolnośląskiem (1,5 roku temu PO wygrało tylko w Pomorskiem). Ściana wschodnia jest nadal bastionem PiS z Podkarpaciem na czele.

Największym poparciem cieszy się PiS wśród wyborców w wieku 30 - 44 lata oraz powyżej 60 lat. Natomiast co trzeci mieszkaniec regionu w wieku 30 - 59 lat oddałby głos na PO.

Duda u nas drugi?

Zapytano też respondentów, na kogo zagłosowaliby dziś w przypadku elekcji prezydenckiej. Faworytem w kraju wciąż jest urzędujący na tym stanowisku Andrzej Duda - 37,4 procent. Jego rywalem w drugiej turze byłby Donald Tusk - 25,8 procent. 11,1 procent respondentów zadeklarowało, iż poparłoby bezpartyjnego prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Czarny koń wyborów prezydenckich z 2015 roku Paweł Kukiz otrzymałby 9,5 procent głosów - tyle, co jego ruch.

Rewolucja PiS pożera sondażowe poparcie [sondaż]

Ogromnym zaskoczeniem okazały się wyniki sondażu prezydenckiego w regionie. Gdyby elekcja odbyła się w tych dniach, prezydentem zostałby Donald Tusk z 36 proc., Andrzej Duda przegrałby dosłownie o włos.

W regionie ponad 52 proc. jest przekonanych, że rządy PiS znacznie osłabiły pozycję Polski w Europie.

Tylko co piąty wyborca, czyli twardy elektorat PiS, jest zdania, że wzmocniliśmy w Unii pozycję. W skali kraju osłabienie Polski w UE deklaruje 47,8 procent respondentów.

Sondaż wyborczy 2
Create your own infographics

Obietnice, obietnice...

Zapytaliśmy także o to, czy po półtora roku sprawowania władzy rząd PiS spełnia obietnice przedwyborcze. Wynik może wprawić w zakłopotanie partię rządzącą. Ponad połowa respondentów regionu negatywnie ocenia spełnianie przez PiS obietnic (w kraju - 40,2 procent), a tylko 35 proc. pozytywnie (w kraju 38,3 procent).

Sondaż wyborczy
Create your own infographics

Zapytaliśmy także, jak wyborcy oceniają radykalne zmiany w sądownictwie, których autorem jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Niemal połowa jest przekonana, że nie chodzi o reformę tylko podporządkowanie sędziów i całego wymiaru sprawiedliwości politykom (w kraju - 42,4 proc.). Natomiast 35,8 proc. jest zdania, że dojdzie do rzeczywistego usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości ( w kraju - 28,3 procent). Niemal co piąty respondent nie potrafi ocenić pracy ministra sprawiedliwości.

Jacek Deptuła

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.