Maja Erdmann

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatyzm, niestety, jest chorobą nieuleczalną. Można jednak poprawić komfort swojego życia dzięki aktywnej rehabilitacji. Fot. Karolina Misztal Reumatyzm, niestety, jest chorobą nieuleczalną. Można jednak poprawić komfort swojego życia dzięki aktywnej rehabilitacji.
Maja Erdmann

Szacuje się, że prawie siedem milionów Polaków cierpi na choroby reumatyczne, a prawie 30 proc. pacjentów skarży się na ból stawów.

Zwykle choroby reumatyczne rozpoczynają się tak jak grypa - pojawiają się nagle bóle i obrzęki stawów. To gdzie boli i czy bardzo mocno boli, zależy od tego, która z chorób zaatakowała.

Gdy nagle w nocy lub nad ranem budzą chorego nasilające się bóle stawów - to może znaczyć, że powodem jest zaczynająca się choroba zapalna stawów.

Choroba zwyrodnieniowa ma inne objawy. Ból pojawia się na początku ruchu. Gdy zaczynają boleć drobne stawy palców, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z pojawieniem się choroby zwyrodnieniowej. Jednak gdy obok bólu pojawia się opuchlizna czy wykrzywienie tych stawów - może to być reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Częściej kobiety

Choroby reumatyczne mogą mieć fatalny wpływ na pozostałe organy - nerki, serce, płuca, skórę, oczy, a nawet układ nerwowy. Najbardziej znane z całej grupy schorzenia, które w dodatku są najbliższe pospolitemu postrzeganiu reumatyzmu, to reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Na pierwszą wymienioną chorobę znacznie częściej zapadają kobiety. Na ZZSK dziewięciokrotnie częściej chorują mężczyźni, choć ta choroba występuje rzadziej niż RZS. W ostatecznym rozrachunku płeć ma decydujące znaczenie - kobiety znacznie częściej zapadają na choroby reumatyczne.

Diagnoza

Wbrew obiegowej opinii, reumatyzm nie jest chorobą jedynie osób w podeszłym wieku. To bolesne schorzenie może dotknąć każdego niezależnie od płci i wieku, zaś nieleczone prowadzi do kalectwa. Problem w tym, że przyczyny reumatyzmu, mimo szeroko zakrojonych badań prowadzonych na całym świecie, wciąż nie są znane.

A diagnoza wcale nie jest prosta. W przypadku schorzeń reumatoidalnych występują bowiem objawy, które można przypisać dziesiątkom różnych chorób. Gorączka, utrata masy ciała, osłabienie - przecież takie symptomy ma nawet grypa.

W przypadku typowych chorób reumatoidalnych objawy typu bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienie dają o wiele bardziej czytelne wskazówki dotyczące źródła problemów. Niemniej jednak lekarze reumatolodzy dysponują nowoczesną technologią, która znacznie ułatwia skuteczne zdiagnozowanie pacjenta. Tomograf komputerowy, USG, rezonans magnetyczny, kapilaroskopia czy badania immunodiagnostyczne stanowią skuteczne narzędzia do rozpoznania choroby. Niestety, w Polsce nie zawsze mogą z nich skorzystać.

Wygląda też na to, że schorzenia o skali epidemii są nie do opanowania ze względu na zbyt małą liczbę specjalistów.

Ulga w chorobie

Reumatyzmu nie da się wyleczyć. Mimo to życie pacjentów można w znacznym stopniu poprawić. Współczesna farmakologia oferuje doskonałe metody leczenia bólu, a terapia biologiczna i fizjoterapia przynoszą wymierne rezultaty:

Autor: Maja Erdmann

Maja Erdmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.