Restauratorzy w Świeciu także dla cukrzyków

Czytaj dalej
Fot. Paweł Lacheta
Agnieszka Romanowicz

Restauratorzy w Świeciu także dla cukrzyków

Agnieszka Romanowicz

- Apeluję, żeby restauracje w Świeciu opracowały menu dla chorych na cukrzycę. To znacznie ułatwi nam życie - prosi Czytelniczka.

Pani Krystyna ze Świecia w dni powszednie stołuje się w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, ale podczas przerwy świątecznej nie było takiej możliwości. Ferie są kolejną przeszkodą.

- Szukałam dań w restauracjach, które byłby odpowiednie dla chorych na cukrzycę, ale bez skutku. Apeluję do restauratorów ze Świecia, żeby nad tym pomyśleli - prosi Czytelniczka.

Dieta cukrzyka musi być różnorodna i bogata w warzywa, zboża, nasiona roślin strączkowych, chude mięso i ryby. Zakazane są pokarmy zawierające dużo tłuszczu zwierzęcego i soli. Chorzy na cukrzycę muszą też unikać słodyczy oraz alkoholu, a produkty z białej mąki powinni zastępować wyrobami z mąki razowej. Przykładowe przepisy poda, np:zupa krem z pomidorów, chuda cielęcina duszona z selerem naciowym, cykorią, papryką, pieczarkami i pomidorami, oliwa z oliwek, dwa ziemniaki gotowane.

Pomysł pani Krystyny spodobał się Zdzisławowi Lintowiczowi, prezesowi stowarzyszenia diabetyków w Świeciu. - Wystąpię do restauratorów w Świeciu z prośbą o menu dla diabetyków - zapewnia.

Agnieszka Romanowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.