Renta rodzinna albo emerytura - wdowa musi wybrać. Obu świadczeń nie dostanie [relacja z dyżuru]

Czytaj dalej
Fot. Maciej Jeziorek
Jolanta Zielazna

Renta rodzinna albo emerytura - wdowa musi wybrać. Obu świadczeń nie dostanie [relacja z dyżuru]

Jolanta Zielazna

Sprawom rent rodzinnych poświęcony był nasz ostatni dyżur. Na pytania Czytelników odpowiadała Paulina Farbicka-Żywica.

1. Jestem wdową, mąż miał „na czysto” coś ponad 800 zł emerytury, a ja mam emerytury 886 zł. Czy mogłabym wziąć rentę rodzinną po mężu? Ile wynosi renta rodzinna?
Renta rodzinna dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia zmarłego. Domyślam się jednak, że i pani, i mąż mieliście najniższą emeryturę czyli 1000 zł brutto. W pani przypadku pobieranie renty rodzinnej po mężu nic by nie zmieniło. Dostawałaby pani świadczenie w takiej samej wysokości. Nie można natomiast pobierać swojej emerytury i renty po mężu.

2. W ZUS w Inowrocławiu składałem dokumenty o wyliczenie, która emerytura byłaby dla mnie korzystniejsza: z ZUS czy z KRUS? ZUS odmawia mi wyliczenia emerytury. Dlaczego? Urodziłem się w 1947 roku, mam 12 lat pracy w zakładach państwowych.
Osoby urodzone do końca 1948 roku muszą mieć minimalny staż, by dostać niepełną emeryturę z ZUS. Jest to 20 lat dla mężczyzn i 15 lat dla kobiet. Pan ma 12 lat pracy, więc zbyt krótki staż, by dostać emeryturę z ZUS. Emerytura bez względu na staż pracy dotyczy osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. Żeby otrzymywać minimalną emeryturę 1000 zł brutto, kobieta musi udowodnić 20 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna - 25.

W dalszej części artykułu nasz ekspert odpowiada m.in. na pytania:

 • Mąż jest na emeryturze z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym,  o symbolu EWK. Teraz skończy 65 lat. Czy będzie mógł przejść na swoją zwykłą emeryturę?
 • Syn dostaje rentę socjalną. Zmarł mój mąż. Czy syn ma prawo także do renty rodzinnej po ojcu?
 • Jestem inwalidką, mam I grupę. W październiku skończyłam 75 lat. Czy mi przysługuje jakiś dodatek za inwalidztwo?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.