Rektrutacja na UMK zakończy się za niecałe dwa tygodnie [wykres]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(TB)

Rektrutacja na UMK zakończy się za niecałe dwa tygodnie [wykres]

(TB)

Pierwszy etap procesu rekrutacyjnego odbywa się za pośrednictwem internetu. Każdy chętny do podjęcia studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika musi w pierwszej kolejności założyć sobie konto w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów UMK.

W przypadku większości kierunków studiów stacjonarnych - zarówno na UMK w Toruniu, jak i w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - absolwenci szkół średnich mają na to czas do 10 lipca. Do tego dnia należy również wpłacić opłatę rekrutacyjną (zazwyczaj w wysokości 80 zł) na indywidualne konto.

Co do tej pory sprawia największy kłopot przyszłym studentom? - Kandydaci najczęściej dzwonią do nas z wątpliwościami odnośnie rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów - mówi Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Mają wątpliwości dotyczące sposobu zaznaczenia pól kierunków, priorytetów, przedmiotów maturalnych. Pytają też o terminy i sposób dostarczenia dokumentów: czy mogą być kopie, skany oraz czy muszą je dostarczyć osobiście.

Obecnie największym zainteresowaniem wśród pragnących studiować na UMK cieszy się kierunek lekarski (2532 rejestracji na 200 miejsc, co daje 12,66 osoby na jedno miejsce).

Dalej Rektrutacja na UMK (494 zarejestrowanych na 620 miejsc, a więc - mimo zainteresowania - nie udało się na razie wypełnić wyznaczonego limitu), farmacja (457 na 88), fizjoterapia (291 na 120) oraz debiutująca w tegorocznej ofercie na UMK psychologia (245 na 80).Create bar charts

Ponad dwa tygodnie temu „Perspektywy” opublikowały ranking najlepszych kierunków w Polsce. Aż 13 razy w pierwszych „dziesiątkach” zagościły te z UMK. Na podstawie zawartych w rankingu danych stworzyliśmy zestawienie najlepszych kierunków na toruńskim uniwersytecie.

Na pierwszym miejscu znalazła się filozofia (5. miejsce w ogólnopolskim rankingu dla tego kierunku), na drugim - fizyka i astronomia (5.), a na trzecim historia i archeologia (5.). Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły: 4. religioznawstwo (6.), 5. socjologia (6.), 6. teologia (7.), 7. chemia (7.), 8. pedagogika (8.), 9. kierunki nauk o ziemi (8.), 10. matematyka (8.).

Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych na studia w pierwszym etapie pierwszego naboru nastąpi 14 lipca o godzinie 14. Od 15 do 20 lipca, aby potwierdzić chęć studiowania, kandydaci będą musieli dostarczyć komplet dokumentów rekrutacyjnych.

Nieco inne są terminy związane ze stacjonarnymi kierunkami artystycznymi na UMK. Nieodłącznym elementem rekrutacji są w ich przypadku kwalifikacje prac plastycznych oraz egzaminy praktyczne. Internetowa rejestracja oraz czas na dokonanie opłaty rekrutacyjnej w wysokości 150 zł trwają o wiele krócej.

Przykładowo tylko do wczoraj można było w systemie wyrazić swoją chęć rozpoczęcia studiów na architekturze wnętrz, a do 4 lipca na grafice, a także sztuce mediów i edukacji wizualnej. Egzaminy praktyczne na kierunki artystyczne trwać będą od czwartku, 30 czerwca do 13 lipca.

W ubiegłym tygodniu w kampusie pracę rozpoczęła Uczelniana Komisja Rekrutacyjna, która urzęduje na parterze Rektoratu UMK przy ul. Gagarina w pokoju nr 21. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15.

(TB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.