Rekrutacja 2018: Jakie kierunki wybierali przyszli studenci na poznańskich uczelniach?

Czytaj dalej
Fot. Pawel F. Matysiak
Nicole Młodziejewska

Rekrutacja 2018: Jakie kierunki wybierali przyszli studenci na poznańskich uczelniach?

Nicole Młodziejewska

10 lipca większość uczelni w Poznaniu zakończyła proces rekrutacji. Które kierunki cieszyły się największym powodzeniem, a które z nich zainteresowały jedynie garstkę kandydatów?

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Najbardziej popularne kierunki w tegorocznej rekrutacji to: filologia szwedzka, na którą ubiegało się 27,25 osoby na jedno miejsce, filologia duńska - 15,5 os./msc., zarządzanie i prawo w biznesie - 10,81 os./msc., filologia angielsko-chińska - 9,35 os./msc. oraz filologia koreańska - 9,32 os./msc.

Najmniej oblegana na Wydziale Fizyki była specjalność nauczanie fizyki i chemii. Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej – filologia polska jako obca, a na Wydziale Studiów Edukacyjnych na kierunku pedagogika najsłabiej wypadły specjalności: edukacja medialna i zajęcia komputerowe, pedagogika środowiskowa i animacja społeczności lokalnych.

Politechnika Poznańska
Na Politechnice kandydaci najbardziej zainteresowani byli mechatroniką. Tam 17,65 osoby aplikowało na jedno miejsce. Podobnie było z inżynierią farmaceutyczną - 16,4 os./msc. oraz logistyką - 12,41 os./msc. Następnie, równie mocno oblegane były inżynieria zarządzania - 12,04 os./msc. i automatyka i robotyka - 8,94 os./msc.

Najmniejsze zainteresowanie przypadło edukacji technologiczno-informatycznej, tam na jedno miejsce ubiegało się 2,09 osoby. Podobnie było w przypadku elektroniki i telekomunikacji - 2,57 os./msc. Jak również technologii ochrony środowiska z wynikiem - 2,61 os./msc.

Uniwersytet Medyczny
Największe zainteresowanie w rekrutacji na rok 2018/2019 było kierunkiem lekarskim na Wydziale Lekarskim I. Tam kandydowało 2252 osób, czyli 9,79 osoby na miejsce. Następnie były: kierunek lekarski na Wydziale Lekarskim II na który startowało 1942 osoby, co daje wynik 17,65 osoby na miejsce. Kierunek lekarsko-dentystyczny zainteresował 1226 osób, o jedno miejsce walczyło tam 18,03 osoby, analityka kryminalistyczna i sądowa - 377 osób, czyli 12,57 osób na miejsce, kosmetologia - 234 osoby / 7,80 osoby na miejsce.

Najmniej osób na jedno miejsce na Uniwersytecie Medycznym miały następujące kierunki: zdrowie publiczne: 1,48 osoby na miejsce, terapia zajęciowa: 1,64 osoby na miejsce oraz pielęgniarstwo: 1,99 osoby na miejsce.

Akademia Wychowania Fizycznego
Największym powodzeniem cieszyły się pięcioletnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia - 3,4 osoby przypadało na jedno miejsce. Druga pod względem liczby kandydatów była dietetyka - 2 osoby na jedno miejsce, a później wychowanie fizyczne i sport - 1,7 osoby na jedno miejsce. Listę tę zamknęła turystyka i rekreacja z 1 osobą na jedno miejsce.

Stosunkowo dużo mniejsze zainteresowanie było kierunkiem otwartym w ubiegłym roku, czyli animacją osób 50+, oraz kierunkiem taniec w kulturze fizycznej.

Nicole Młodziejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.