Rekonesans po powiecie

Czytaj dalej
Fot. Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz

Rekonesans po powiecie

Maja Stankiewicz

Marszałek Piotr Całbecki obejrzał port rzeczny w Nakle i odnowione oddziały szpitala w Szubinie. Gościowi pokazano jak wykorzystane zostały pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Wizyta była krótka, ale intensywna - ocenił marszałek Piotr Całbecki godziny spędzone w powiecie nakielskim.

Najpierw witano go w piątek na przystani rzecznej w Nakle. Bez pomocy funduszy unijnych jej budowa nie byłaby możliwa. Teraz to duma władz powiatu nakielskiego. Czy nowoczesna przystań z basenem portowym, infrastrukturą do cumowania jachtów i zapleczem hotelowo-konferencyjnym przywróci miasto rzece? Na razie to wciąż marzenie.

Pełne wykorzystanie portu uniemożliwia kiepski wciąż stan dróg wodnych w regionie. - Trzeba nasze rzeki bagrować, by jak najlepiej służyć mogły turystom - podkreślał starosta Tomasz Miłowski na przystani podczas spotkania z marszałkiem, w którym uczestniczyli też samorządowcy i dziennikarze. Starosta nie krył, że nadzieje w Nakle są dużo większe, by rzeka - tak jak kiedyś - służyła też gospodarce. - W przyszłości - mam nadzieję - powrócą jeszcze barki na Noteć....

- Uregulowanie dróg wodnych, to duży program, długo oczekiwany. Z wielkimi nadziejami do niego przystępowaliśmy - przyznał gość z Torunia. Podczas spotkania wspomniano też inne inwestycje, które powstawały w gminie przy dużym wsparciu Unii: północno-południowe obejście Nakła i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Paterku. O tym, jak ważne to przedsięwzięcia dla Nakła, mówił burmistrz Sławomir Napierała.

Marszałek odwiedził też nakielskie szkoły - Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle i LO im. Krzywoustego. W tej drugiej obejrzał zabytkową aulę, która od kilku lat, przy finansowym wsparciu urzędu marszałkowskiego, jest odnawiana.

Piotr Całbecki pojechał też do Komendy Powiatowej PSP w Nakle, by pogratulować strażakom zwycięstwa w ogólnopolskim konkursie „Ognisty ratownik-gorąca krew”.

Sporo udało się zmienić w ostatnich latach, dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego, w szpitalu w Szubinie.

- Pozostał już tylko oddział wewnętrzny do zrobienia - informowała marszałka Adrianna Nowicka, prezes Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie. Wraz z Markiem Domżałą, dyrektorem szpitala i radnym wojewódzkim oraz szubińskimi VIP-ami oprowadziła gościa po zrewitalizowanych oddziałach. Prace na bloku operacyjnym zakończono w ubr., ale wciąż nie ma tu pacjentów. - Czekaliśmy na sprzęt. Dziś dotarły lampy przepływowe bakteriobójcze. Zainstalujemy je i lada chwila będziemy się przeprowadzać - wyjaśniał personel.

Piotr Całbecki zwiedził też odnowione oddziały: chirurgiczny, ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, a także oddział dziecięcy, gdzie miał okazję porozmawiać z małymi pacjentami: Laurą i Kacprem, rodzeństwem z Zamościa.

- Dobrze, że ten szpital jest- przyznał gość z Torunia dodając, że warto dotować szpitale powiatowe, bo te wysokospecjalistyczne dadzą sobie radę same.

Łączne wsparcie dla Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie z RPO na lata 2007-13 wyniosło 7 mln zł.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.