Sylwester Mudzo

Reinhard Heydrich był wyjątkowo bezlitosnym i cynicznym graczem

Reinhard Heydrich był wyjątkowo bezlitosnym i cynicznym graczem
Sylwester Mudzo

Po skandalu obyczajowym, w czasie pracy w niemieckiej marynarce wojennej, Reinhard Heydrich nie szukał nowego zajęcia zbyt długo. Jego bez-względność, cynizm i intelekt dostrzegł tworzący struktury SS Heinrich Himmler i postanowił je wykorzystać. Rzeczywiście znalazł idealnego człowieka do tego typu działań i już wkrótce mógł się o tym dobitnie przekonać. Stworzony przez Heydricha aparat SD (Służba Bezpieczeństwa) stał się prawdziwym państwem w państwie, wchłaniając w krótkim czasie Gestapo.

Po tym, jak został szefem RSHA (Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy) Heydrich wyrósł na głównego konkurenta wszystkich dostojników ze świty Hitlera.

Zaczęto się poważnie obawiać tego młodego i niezwykle ambitnego człowieka. Nie bez racji.

Natychmiast po zajęciu stanowiska szefa SD, rozpoczął Heydrich gromadzenie poufnych informacji o wszystkich bonzach III Rzeszy, nie wyłączając, ponoć, Hitlera. Znajdowały się tam dane o przeszłości tych osób, ich życiu prywatnym, a nawet intymnym. Dla Heydricha miała to być karta atutowa w ewentualnych rozgrywkach o władzę.

Prowadząc gry polityczne, nie zapomniał Heydrich o roli swojego urzędu w Rzeszy. To z jego inicjatywy powołane zostały Einsatzgruppe, dokonujące masowych egzekucji na ziemiach podbitych. Również on stał za tajnym planem „Nacht und Nebel” („Noc i mgła”), polegającym na skrytym wywożeniu do Rzeszy osób podejrzanych o współpracę z organizacjami konspiracyjnymi.

Uznając rolę Heydricha, mianowano go protektorem Czech i Moraw z ramienia III Rzeszy. Chcąc potwierdzić swoje umiejętności, próbował stworzyć za pomocą terroru wzorcowe terytorium podbite. Brutalność tego działania spacyfikowała co prawda konspirację wewnętrzną, nie uchroniła jednak przed działaniami z zewnątrz. Rząd emigracyjny widząc bezradność wewnętrznej opozycji, zdecydował się na wysłanie grupy komandosów, której zadaniem było dokonanie zamachu na Heydricha. Zrzuceni na terytorium Czech, korzystając z pomocy miejscowych komórek konspiracyjnych, ustalili trasę przejazdu Heydricha i w najdogodniejszym miejscu zorganizowali zasadzkę. 27 maja 1942 roku akcja została przeprowadzona, Heydrich nie zginął jednak na miejscu. Zmarł kilka dni później w szpitalu.

W odwecie za zamach Niemcy przeprowadzili akcje pacyfikacyjne. Zginęło tysiące ludzi. Do historii przeszły nazwy dwu wsi, Lidice i Lezaky, których mieszkańców wymordowano w bestialski sposób.

Wśród dostojników Rzeszy wielu przyjęło śmierć ambitnego szefa RSHA z zadowoleniem.

Ubył groźny konkurent i niebezpieczny przeciwnik. Himmler, nauczony doświadczeniem, mianował na funkcję szefa RSHA człowieka o mniejszych ambicjach i talencie - Ernsta Kaltenbrunnera.

Sylwester Mudzo

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.