Rehabilitacja poudarowa to szansa na powrót do pełnej sprawności

Czytaj dalej
Fot. 123RF
RED

Rehabilitacja poudarowa to szansa na powrót do pełnej sprawności

RED

Podnoszenie jakości leczenia udarów niedokrwiennych mózgu to jeden z priorytetów wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki odpowiednim działaniom coraz więcej pacjentów z udarem bardzo szybko uzyskuje specjalistyczną pomoc, która ratuje im życie. Aby powrócić do sprawności po przebytym udarze, większość osób potrzebuje dalszej opieki i specjalistycznej rehabilitacji. Jak wygląda ona w naszym regionie, sprawdzili pracownicy wielkopolskiego NFZ dokonując rzetelnej analizy tego zakresu świadczeń.

- Chcieliśmy wiedzieć, co dzieje się z pacjentem opuszczającym szpital po udarze - które ośrodki zapewniają rehabilitację na właściwym poziomie, które przyjmują pacjentów w najcięższym stanie.

– mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

I dodaje: – Dzięki takiej wiedzy możemy podejmować odpowiednie decyzje dotyczące chociażby finansowania czy wspierania tych placówek, które wyróżniają się jakością udzielanych świadczeń.

Czytaj też: Nawet w dobie koronawirusa nie wolno bagatelizować objawów udarów. Szpital im. H. Święcickiego leczy je metodą trombektomii już prawie rok

Powstały raport pokazuje również, które ośrodki leczenia udarów najczęściej kierują pacjentów na rehabilitację. Okazuje się, że po leczeniu na niektórych oddziałach udarowych pacjenci częściej podejmują rehabilitację, a na innych rzadziej korzystają z takich świadczeń.

- Chcielibyśmy, aby pacjenci po udarach otrzymywali kompleksową pomoc bez względu na miejsce leczenia

– zapewnia Agnieszka Pachciarz.

– Widzimy, że w tym zakresie mamy jeszcze sporo pracy - zauważa.

W Wielkopolskich placówkach pacjent po udarze może korzystać ze stacjonarnej rehabilitacji neurologicznej, która odbywa się na oddziale szpitala, może również być rehabilitowany w domu w ramach tzw. rehabilitacji domowej.

- Chcielibyśmy, aby pacjenci po udarach otrzymywali kompleksową pomoc bez względu na miejsce leczenia – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego
Materiały prasowe

Przeprowadzone przez WOW NFZ analizy dotyczą rehabilitacji na oddziałach szpitalnych. Wyraźnie pokazują one, że pacjenci coraz częściej korzystają z wczesnej rehabilitacji neurologicznej. W roku 2017 z tych świadczeń skorzystało 879 osób (co stanowiło 19,9 proc. pacjentów hospitalizowanych w oddziale udarowym), a w 2019 roku już 1170 osób (22,3 proc.).

Wzrastający odsetek osób, które po przebytym udarze od razu otrzymują intensywną pomoc w powrocie do zdrowia, jest tendencją bardzo dobrą, choć jeszcze niewystarczającą.

Zobacz także: W Wielkopolsce działają bezpłatne punkty pobrań dla osób w kwarantannie. NFZ uruchomił 16 takich stanowisk

W naszym regionie pacjenci mogą korzystać ze stacjonarnej rehabilitacji neurologicznej w 13 placówkach zlokalizowanych w różnych częściach województwa, z których obecnie 5 posiada jednocześnie odział udarowy.

Z analiz wynika, że najczęściej w ostatnich latach (2017-2019) pacjenci korzystali z usług:

Pacjenci po przebytym udarze mogą korzystać także z zabiegów fizjoterapeutycznych w ramach rehabilitacji realizowanej w warunkach domowych. W Wielkopolsce ten rodzaj rehabilitacji jest stosunkowo nowy. Dopiero od 1 stycznia 2018 roku w drodze konkursu, podpisano umowę z 44 placówkami w całym regionie. Wcześniej ten zakres realizowany był przez dwa podmioty, w dodatku oba zlokalizowane w Poznaniu.

Sprawdź również: Chcą pomóc niepełnosprawnym i rehabilitować 50 osób egzoszkieletem. By mogli zrobić kilka kroków, potrzeba 90 tysięcy złotych

Kompleksowa opieka nad pacjentami po przebytych udarach to także pobyty i leczenie w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych. W latach 2017-2019 liczba tego rodzaju placówek wzrosła z 23 do 28. Dzięki powstaniu nowych miejsc znaczącej poprawie uległa dostępność udzielania świadczeń. Dotyczy to przede wszystkim regionów, w których do tej pory tego typu opieki nie było, czyli np. w Piły, Wrześni, Słupcy czy Wyrzyska. Powróciła także możliwość skorzystania ze świadczeń w Śremie.

W 2019 roku spośród pacjentów hospitalizowanych w oddziałach udarowych z leczenia w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz opiekuńczo-leczniczym skorzystało 215 osób, co stanowiło 4,1 proc. pacjentów (w roku 2018 było to 3,3 proc.).

W latach 2017-2019 najwięcej pacjentów po przebytym udarze mózgu leczyły:

Więcej na temat raportu przygotowanego przez wielkopolski NFZ dowiesz się klikając tutaj

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.