Regionalni kucharze będą gotować w Watykanie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Joanna Pluta

Regionalni kucharze będą gotować w Watykanie

Joanna Pluta

Barszcz z pieczonego karpia, ryby w sosie piernikowym, śledź na trzy sposoby - m.in. to przyrządzą polscy kucharze dla papieża Franciszka.

Dla papieża Franciszka, ale nie tylko. Piątka kucharzy z całej Polski, wśród których znaleźli się Rafał Godziemski, szef kuchni restauracji Memo w Bydgoszczy i Tomasz Łagowski z toruńskiego Alter Ego, zostali zaproszeni do Włoch, by przygotować świąteczne kolacje, na których główne role odegrają polskie ryby.Rafała Godziemskiego udało nam się wczoraj złapać na niedługo przed wejściem do samolotu. - Jestem bydgoskim patriotą i bardzo się cieszę, że będę mógł promować moje miasto i pokazać je od tej kulinarnej strony - mówił nam. - Poza tym to doskonała okazja, żeby pokazać bogactwo i wyjątkowość polskiej kuchni na świecie. Zdarzało mi się już gotować w Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych, ale w Watykanie jeszcze nigdy.

Zanim jednak kucharze pojadą do Watykanu, najpierw wydadzą uroczystą kolację w ambasadzie Polski w Rzymie i dla włoskiej Polonii. Będą musieli nakarmić aż 250 osób. Później pojadą do Watykanu, gdzie nakarmią między innymi papieża Franciszka. Co znajdzie się w menu? Na samą myśl już cieknie ślinka...

- Zaserwujemy między innymi wędzone karpie, polskie śledzie przyrządzane na trzy sposoby - między innymi w pomidorach i jabłkach. Będzie też dorsz w galarecie, barszcz z uszkami i taki z pieczonego karpia. Podamy także karpia w sosie piernikowym, dorsza z migdałami, flądrę z ziemniakami i sosem chrzanowym, a także groch z kapustą, kluski z makiem oraz świąteczne ciasta.

Dla samego papieża kucharze przygotują niespodziankę - półmisek zimnych typowo polskich przekąsek. Czy spotkają się z nim osobiście - tego nie wiedzą. - To okaże się na miejscu, na razie nawet nie wiemy dokładnie, jaki będzie harmonogram działań w Watykanie - mówi Godziemski i dodaje, że do niedzieli czeka ich sporo pracy.

- To nie będą wakacje - śmieje się. - Od kilku dni wszystko przygotowujemy. Bazy do potraw spakowaliśmy do chłodni, która pojechała już do Włoch. Na miejscu każdego dnia od rana będziemy gotować, a nocami przygotowywać potrawy na kolejny dzień. Ale cieszymy się, że akurat nas wybrano spośród tylu wspaniałych szefów kuchni.

Rafał GodziemskiSzef kuchni oraz właściciel restauracji Memo przy odtworzonej niedawno ulicy Jatki w Bydgoszczy. Skończył szkołę gastronomiczną w Bydgoszczy. Już kiedy się uczył każdego lata pracował gotując na imprezach i przyjęciach. Gotował między innymi w Blue Diamond w Trzebownisku k/Rzeszowa. Przez kilka lat był szefem kuchni w restauracji Hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Swój kunszt szlifował w wielu restauracjach w kraju i zagranicą. Pracował w kuchniach, które mają na koncie gwiazdki Michelin.
Tomasz Łagowski
Szef kuchni w restauracji Alter Ego w Toruniu. Wcześniej pracował w kilku restauracjach w całej Polsce, a także za granicą. Publikuje między innymi w magazynie "CKM" oraz na portalu natemat.pl. Był między innymi nominowany w plebiscycie „Kucharz odkrycie roku 2015” organizowanym przez magazyn "Kuchnia" i Gault&Millau.
Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.