Ratusz sięga do kasy „Wodociągów”

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Przemysław Decker

Ratusz sięga do kasy „Wodociągów”

Przemysław Decker

Miejska spółka ma zasilić budżet samorządu kwotą 1,35 mln zł.

Ma być to tzw. dywidenda, czyli część zysku, którą wypłaca sobie właściciel spółki. W reprezentowany przez prezydenta Roberta Malinowskiego.

MWiO zakończyły rok na dużym plusie

Dochód z zysku MWiO na poziomie 1,35 mln zł nie był zaplanowany w budżecie miasta na ten rok, dlaczego zatem teraz prezydent chce sięgnąć pod dywidendę?

- Wodociągi wypracowały zysk na poziomie ok. 5,8 mln zł, więc zdecydowałem się w formie dywidendy wypłacić część tej kwoty. W budżecie miasta nie było to zapisane, ponieważ nie widzieliśmy, czy i na jakim poziomie spółka osiągnie zysk - wyjaśnia prezydent Robert Malinowski.

Prezes MWiO Krzysztof Dąbrowski przyznaje, że zarządzana przez niego spółka miniony rok zakończyła wynikiem na poziomie ok. 5,8 mln zł „na plusie”. Dodaje jednak, że żywa gotówka to tylko ok. 1,3 mln zł, a reszta stanowi zapis księgowy związany z rozliczeniem unijnych inwestycji realizowanych przez „Wodociągi”. - Właściciel spółki ma prawo do wypłaty dywidendy, więc nie będę tego komentował - podkreśla Krzysztof Dąbrowski.

W ubiegłym roku w formie dywidendy MWiO wypłaciły miastu ok. 4,7 mln zł. Poza tym - decyzją prezydenta - bezpośrednio do Olimpii przekazały 1,5 mln zł.

Miliony na sport

Prezydent Malinowski uzupełnia, że tegoroczna dywidenda zostanie przeznaczona na dokapitalizowanie spółki sportowej Olimpia Grudziądz.

Włodarz miasta chce, aby w sumie z kasy samorządu trafiło do niej 1,9 mln zł. Taki wydatek zapisano w projekcie uchwały zmieniającej budżet miasta na ten rok. Radni będą nad nią głosowali podczas sesji rady miejskiej, którą zaplanowano na 31 maja. - Jeśli otrzymamy te pieniądze, to zostaną one przeznaczone na bieżące funkcjonowanie spółki - mówi Jacek Bojarowski, prezes Olimpii Grudziądz.

W tym samym projekcie uchwały zapisano także 1 milion złotych z budżetu miasta na dokapitalizowanie Grudziądzkiego Klubu Motocyklowego. - Popieram dokapitalizowanie naszych najważniejszych klubów sportowych, które są nieodłącznym elementem naszego miasta - podkreśla Jakub Kopkowski, radny PO.

Szymon Gurbin, radny niezrzeszony: - Chciałbym, aby prezydent miał taką samą finansową empatię w stosunku do intelektualnych potrzeb mieszkańców naszego miasta.

Od początku roku do Olimpii z budżetu miasta wpłynęło już 1,5 mln zł. GKM otrzymał taką samą kwotę.

Przemysław Decker

Zajmuję się tematyką samorządową i społeczną. Lubię ruch na świeżym powietrzu, muzykę i książki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.