Marek Weckwerth

Ratownicy ruszają na wodę. Potrzebujesz pomocy? Telefonuj!

Ratownicy ruszają na wodę. Potrzebujesz pomocy? Telefonuj! Fot. KW PSP Toruń
Marek Weckwerth

Wodniacy wciągają już żagle na maszty, odpalają silniki motorówek, chwytają za wiosła... Ratownicy zapewniają, że także oni są w gotowości.

- Klimat się zmienia, ciepło robi się coraz wcześniej, więc trzeba reagować na takie wyzwania. Sezon nawigacyjny rozpoczął się i my też zaczynamy. Praktycznie od 1 maja - informuje Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) Województwa Kujawsko-Pomorskiego, szef Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy.

Maciej Banachowski precyzuje, że sezon można rozpocząć dzięki dotacji wręczonej ośmiu jednostkom ratownictwa wodnego na początku kwietnia przez wojewodę. Było tego ponad 380 tys. zł.

Już zabezpieczają

- Za nami pierwsze zabezpieczenia imprez wodniackich. Najbliższa odbędzie się 3 maja - załogi trzech łodzi zabezpieczą mistrzostwa w kajakarstwie klasycznym na bydgoskim torze regatowym - mówi Roman Guździoł, szef Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) w Bydgoszczy, wiceprezes wojewódzkiego WOPR.

- Oczywiście będziemy też czuwać nad bezpieczeństwem zwykłych ludzi wypoczywających nad jeziorami i rzekami. Jak zawsze szybko ruszył sezon spływów kajakowych. Każdy organizator może nas poprosić o zabezpieczenie takiej imprezy.
Zatem bydgoski WOPR już czuwa, ale w pełnej dyspozycji będzie dopiero u progu letnich wakacji.

1 czerwca patrole na Zalewie Koronowskim (przystań Pieczyska) rozpocznie supermotorówka ratownicza wyposażona w specjalistyczny sprzęt reanimacyjny. Na pokładzie dyżurować będzie dodatkowo (przynajmniej w weekendy) ratownik medyczny.

15 czerwca rozpoczną się całodobowe dyżury w bydgoskiej stanicy WOPR w Łęgnowie. 22 czerwca otwarte zostanie kąpielisko i baza wojewódzkiego WOPR w podbydgoskim Borównie. 1 lipca dyżury rozpocznie stanica w Solcu Kujawskim, której ratownicy patrolują Wisłę.

Już teraz w pełnej gotowości jest włocławskie WOPR, które zapewnia osłonę ratowniczą Zalewu Włocławskiego - największego zbiornika wodnego (na Wiśle) w naszym regionie, na którym często i szybko zmieniają się warunki pogodowe.

Zapamiętaj ten numer!

Cały rok 24 godziny na dobę trwa dyżur Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy nad jeziorem Gopło (największym naturalnym akwenie regionu).

To dlatego, że w Kruszwicy znajduje się Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego i tam trafiają zgłoszenia z ogólnopolskiego numeru ratunkowego „Nad wodą” 601 100 100 z terenu województwa kujawsko - pomorskiego. Połączenia odbierane są przez całą dobę, przez cały rok.

Pobierz „Ratunek”!

- Apeluję, aby wszyscy wodniacy pobrali na telefon komórkowy zaktualizowaną wersję aplikacji „Ratunek”, która umożliwia lokalizację użytkownika aplikacji z dokładnością do 3 metrów - wyjaśnia Maciej Banachowski.
W ramach aplikacji warto wypełnić Kartę Medyczną, co może uratować życie lub zdrowie, a służbom ratowniczym zdecydowanie ułatwić pracę.

- Jeśli przykładowo mamy do czynienia z osobą głuchoniemą, komunikujemy się z nią wyłącznie za pomocą sms-ów, ale musimy o tym wiedzieć, stąd tak ważne jest wypełnienie Karty Medycznej - wyjaśnia szef ratowników.

Podobnie warto wypełnić rubrykę dotyczącą chorób przewlekłych czy alergii.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.