Rasy psów: Hovawart

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123RF
(DD)

Rasy psów: Hovawart

(DD)

Spór o to, czy hovawart jest rasą starą, czy nową, odtworzoną na wzór dawnego starogermańskiego psa stróżującego i pilnującego podwórza (hova - podwórze, wart - stróż) pozostaje nierozstrzygnięty.

Faktem jest, że przez kilka wieków nie było żadnych wzmianek na temat tych psów. Rasa ożyła na nowo dopiero w latach 20. ub. wieku dzięki Kurtowi Königowi, który rozpoczął jej hodowlę w okolicy Thale w górach Harzu.

Jak czytamy na www.hovawarty.com.pl, zwolennicy teorii kontynuacji hodowli, czyli ponownego wskrzeszenia hovawarta twierdzą, że została ona odtworzona z psów, które König znalazł w odosobnionych farmach na odległych obszarach rolnych Harzu i Schwarzwaldu. Przeciwnicy wskazują na fakt, że do powstania rasy na wzór hovawarta użyto owczarków niemieckich, leonbergerów, nowofundlandów, kuwaszy, landserów, dawnych bernardynów, a także półdzikich afrykańskich psów stepowych.

Hovawart jest mocnym, średniej wielkości (wysokość: suki 58-65, psy 63-70 cm; waga: suki ok. 38, psy ok. 45 kg) długowłosym psem użytkowym, wykorzystywanym także w służbie policyjnej i ratunkowej. Występuje w trzech odmianach kolorystycznych: blond, czarny podpalany i czarny.

To pies zrównoważony, ale stanowczy. Świetny stróż domostwa, obrońca i towarzysz, niezwykle mocno przywiązany do rodziny. Inteligentny, posiada naturalną chęć do szkolenia - postępy w nauce znacznie przyspieszają psie smakołyki, ponieważ hovawart to straszliwy łakomczuch, który potrafi się posunąć do kradzieży ludzkiego jedzenia z talerza. Uparty, wykazuje też skłonność do dominacji, niekiedy do agresji, wymaga więc od szczenięcia pozytywnego prowadzenia oraz ułożenia.

Nie jest to rasa dla każdego miłośnika psów - opiekun hovawarta musi być stabilny emocjonalnie, konsekwentny, opanowany i cierpliwy. Hovawart jest aktywny, skory do zabaw (uwielbia m.in. przeciąganie liny, gdzie może pokazać swą siłę), sprawdza się jako kompan długich spacerów.

Z racji żywego usposobienia należy zapewnić mu więc sporo ruchu i zajęć na wolnym powietrzu; niewybiegany będzie nieposłuszny. Szata hovawarta jest łatwa w utrzymaniu, wymaga jedynie szczotkowania. Pies ma jednak duże potrzeby, jeśli chodzi o wyżywienie, a z powodu szybkiego wzrostu wykazuje tendencję do chorób i urazów stawów i kości. W Polsce hovawarty nie są popularne, chociaż zainteresowanie rasą wzrasta.

(DD)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.