Raport z tej debaty otrzyma prezydent Duda

Czytaj dalej
Fot. Szymon Cieślak
Szymon Cieślak

Raport z tej debaty otrzyma prezydent Duda

Szymon Cieślak

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin po raz drugi zorganizowano debatę „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej“, w której wzięło udział czterdziestu siedmiu przedstawicieli lokalnej społeczności.

Moderatorem dyskusji była Magdalena Arażny z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a z ramienia biblioteki wszystko koordynowała Anna Popielarz - Olszak.

Uczestnicy debaty, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta, urzędnicy, radni i reprezentanci różnych organizacji oraz czytelnicy książnicy próbowali odpowiedzieć na pytania: Co motywuje do działania na rzecz lokalnej społeczności i jak ułatwić angażowanie się w sprawy lokalnej społeczności?

Odpowiedzią na pierwsze pytanie (dotyczące motywacji) są dla mieszkańców gminy Barcin: satysfakcja osobista, potrzeba aktywności, kontaktu z drugim człowiekiem i radość z niesienia pomocy, a także chęć dzielenia się swoją pasją, talentem, doświadczeniem i wiedzą z innymi.

W jaki sposób można ułatwić angażowanie się w sprawy społeczności lokalnej?

Są na to także trzy sposoby: możliwość wspólnego działania z grupach formalnych i nieformalnych, wsparcie merytoryczne, finansowe, prawne i organizacyjne oraz skuteczne dotarcie do mieszkańców z informacją.

Warto dodać, że debata w Barcinie jest jedną z 50 organizowanych w całej Polsce. Efekty dyskusji zostaną przedstawione w listopadzie tego roku na XI Kongresie Obywatelskim, a raport z debat otrzyma prezydent Andrzej Duda.

Szymon Cieślak

Pracuję w Żninie. Zajmuję się przede wszystkim tematyką z terenu powiatu żnińskiego. Głównie robię zdjęcia. Publikuję na portalu znin.naszemiasto.pl oraz pomorska.pl. Moje publikacje można śledzić także w Gazecie Pomorskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.