Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]

Maciej Czerniak

Miasto nad Brdą zostało uznane przez autorów zestawienia za najbardziej zielone. Pod względem warunków do życia znalazło się na 37 miejscu.

Ranking na zlecenie Fundacji im. Roberta Schumana (oraz Konrada Adenauera) przygotowała firma Polityka Insight. Zestawienie ma tytuł „Zrównoważony rozwój miast”.

Pod tym hasłem kryje się ranking 66 polskich miast na prawach powiatu, które autorzy raportu (Piotr Arak i Marta Kusterka-Jefmańska) prześwietlili według pięciu kategorii.

Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]

Są to: zrównoważone miasto, polityka, środowisko, społeczeństwo, gospodarka. Miasta w poszczególnych kategoriach mogły zdobyć po tysiąc punktów.

Bydgoszcz - jeśli wierzyć autorom rankingu - wyrasta na ekologicznego lidera w skali kraju. Miasto uzyskało 657,4 punktu, czyli najwięcej ze wszystkich 66 w środowiskowym wymiarze.

- Bydgoszcz jest najbardziej zielonym miastem w Polsce - informują Piotr Arak i Marta Kusterka-Jefmańska. - Aż 35 procent terenu miasta jest objęta ochroną, a parki i tereny wypoczynkowe zajmują 8 procent.

„Bydgoszczanie tworzą relatywnie mało śmieci - 202 kg zmieszanych odpadów w ciągu roku, średnia to 215 kg. Blisko 94 proc. ścieków jest oczyszczana, a po mieście można poruszać się tramwajem” - czytamy w raporcie, który został ogłoszony 3 czerwca podczas konferencji Europolis w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Bydgoszcz zajęła w ogólnopolskim rankingu zrównoważonego rozwoju dopiero 9 miejsce. Jest za Wrocławiem, a przed Gdynią.

Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]

Jeszcze gorzej jest jednak, jeśli chodzi o wymiar społeczny - miasto nad Brdą jest dopiero na 37 pozycji.

Toruń w ogólnym rankingu zrównoważonego rozwoju - wśród miast liczących od 150 do 300 tys. mieszkańców - zajął 14 miejsce. Wyprzedził zatem Gdynię, ale wyżej znajdują się między innymi Białystok i Gliwice. Poza pierwszą „20” znalazły się takie miasta z regionu jak Grudziądz (ale zajął on dość wysokie 9 miejsce - co warte zauważenia - w kategorii polityka) czy Włocławek, który w ogólnym rankingu znalazł się w przedziale między 40 a 50 miejscem. Wypadł lepiej niż Konin i Wałbrzych, ale gorzej od Rybnika.

Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]
Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.