Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]

Maciej Czerniak

Miasto nad Brdą zostało uznane przez autorów zestawienia za najbardziej zielone. Pod względem warunków do życia znalazło się na 37 miejscu.

Ranking na zlecenie Fundacji im. Roberta Schumana (oraz Konrada Adenauera) przygotowała firma Polityka Insight. Zestawienie ma tytuł „Zrównoważony rozwój miast”.

Pod tym hasłem kryje się ranking 66 polskich miast na prawach powiatu, które autorzy raportu (Piotr Arak i Marta Kusterka-Jefmańska) prześwietlili według pięciu kategorii.

Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]

Są to: zrównoważone miasto, polityka, środowisko, społeczeństwo, gospodarka. Miasta w poszczególnych kategoriach mogły zdobyć po tysiąc punktów.

Bydgoszcz - jeśli wierzyć autorom rankingu - wyrasta na ekologicznego lidera w skali kraju. Miasto uzyskało 657,4 punktu, czyli najwięcej ze wszystkich 66 w środowiskowym wymiarze.

- Bydgoszcz jest najbardziej zielonym miastem w Polsce - informują Piotr Arak i Marta Kusterka-Jefmańska. - Aż 35 procent terenu miasta jest objęta ochroną, a parki i tereny wypoczynkowe zajmują 8 procent.

„Bydgoszczanie tworzą relatywnie mało śmieci - 202 kg zmieszanych odpadów w ciągu roku, średnia to 215 kg. Blisko 94 proc. ścieków jest oczyszczana, a po mieście można poruszać się tramwajem” - czytamy w raporcie, który został ogłoszony 3 czerwca podczas konferencji Europolis w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Bydgoszcz zajęła w ogólnopolskim rankingu zrównoważonego rozwoju dopiero 9 miejsce. Jest za Wrocławiem, a przed Gdynią.

Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]

Jeszcze gorzej jest jednak, jeśli chodzi o wymiar społeczny - miasto nad Brdą jest dopiero na 37 pozycji.

Toruń w ogólnym rankingu zrównoważonego rozwoju - wśród miast liczących od 150 do 300 tys. mieszkańców - zajął 14 miejsce. Wyprzedził zatem Gdynię, ale wyżej znajdują się między innymi Białystok i Gliwice. Poza pierwszą „20” znalazły się takie miasta z regionu jak Grudziądz (ale zajął on dość wysokie 9 miejsce - co warte zauważenia - w kategorii polityka) czy Włocławek, który w ogólnym rankingu znalazł się w przedziale między 40 a 50 miejscem. Wypadł lepiej niż Konin i Wałbrzych, ale gorzej od Rybnika.

Ranking Schumana: 9 Bydgoszcz, 14 Toruń [infografiki]
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.