Rafał Blechacz uhonorowany [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
O

Rafał Blechacz uhonorowany [zdjęcia]

O

- Czuję ogromną radość i wzruszenie, chciałbym podziękować wszystkim, którzy postanowili uhonorować mnie w tak uroczysty sposób - mówił Rafał Blechacz, dziękując za przyznany mu tytuł Honorowego Obywatela Województwa.

W Toruniu obchodzono wczoraj Święto Województwa przypadające 7 czerwca. To data, która za sprawą pielgrzymek świętego Jana Pawła II symbolicznie łączy trzy największe miasta regionu: Włocławek, który papież odwiedził tego dnia w 1991 roku, oraz Bydgoszcz i Toruń, które znalazły się na papieskiej trasie w 1999 roku. Decyzją biskupów kujawsko-pomorskich diecezji 7 czerwca będzie obchodzony także jako Dzień Patronalny Świętego Jana Pawła II.

Poniedziałkowe obchody Święta Województwa zainaugurowało odsłonięcie tablicy na toruńskim lotnisku Aeroklubu Pomorskiego, upamiętniającej wizytę apostolską oraz mszę świętą odprawioną w tym miejscu przez św. Jana Pawła II.

W samo południe odbyła się msza w intencji mieszkańców regionu w katedrze Świętych Janów. Po niej zaproszono gości na wernisaż wystawy „Projekt 966. Narodowy Jubileusz - Sztuka Polska 2016” w Collegium Maximum UMK.

Są powody do radości

Kulminacją obchodów była uroczysta sesja sejmiku województwa z udziałem polityków, samorządowców, przedstawicieli hierarchii kościelnej, władz rektorskich regionalnych wyższych uczelni oraz wielu innych zaproszonych gości. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego jest wiele powodów do świętowania.

- Z roku na rok rośnie wśród mieszkańców świadomość tego, że jesteśmy jednym regionem, mamy wspólną reprezentację, plany rozwoju, że bardzo dużo udało się już osiągnąć - podkreślał marszałek województwa. - Wspiera nas w tym wszystkim bardzo mocno nauczanie Jana Pawła II, z którego my, samorządowcy, możemy czerpać, abyśmy byli społeczeństwem solidarnym, pluralistycznym, tolerancyjnym i demokratycznym.

- Czuję ogromną radość i wzruszenie, chciałbym podziękować wszystkim, którzy postanowili uhonorować mnie w tak uroczysty sposób - mówił Rafał Blechacz,
Jacek Smarz - Czuję ogromną radość i wzruszenie, chciałbym podziękować wszystkim, którzy postanowili uhonorować mnie w tak uroczysty sposób - mówił Rafał Blechacz, dziękując za przyznany mu tytuł Honorowego Obywatela Województwa.

Honorowy Rafał Blechacz

Podczas uroczystej sesji Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Województwa.

Pochodzący z Nakła nad Notecią 30-letni pianista, który kształcił się i na bydgoskiej Akademii Muzycznej, i w Toruniu na UMK, jest czwartą osobą, która otrzymała to wyróżnienie. Wcześniej tytuł ten przyjęli prymas senior Polski kardynał Józef Glemp, prezydent Lech Wałęsa i Marianna Popiełuszko.

- Rafał Blechacz będzie przykładem, będzie dawał nadzieję wszystkim innym młodym ludziom w naszym regionie, aby odkryli i uwierzyli w swoje talenty i realizowali je w życiu. Jest też świetnym ambasadorem regionu - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

- Czuję ogromną radość i wzruszenie, chciałbym podziękować wszystkim, którzy postanowili uhonorować mnie w tak uroczysty sposób. Wszystkie wartości, które wyrastają z naszego regionu, są mi bliskie i miały na pewno ogromny wpływ na kształtowanie się mojej osobowości, na mój rozwój, także muzyczny - powiedział Rafał Blechacz.

Muzyka, która łączy

- W dzisiejszym świecie, czasami bardzo podzielonym, muzyka, sztuka jest tą przestrzenią, w której możemy szukać porozumienia międzyludzkiego. Dzięki ponadczasowym wartościom, jakie odnajdujemy w muzyce, ludzie są bliżej, potrafią się porozumieć - dodał artysta, który przy owacjach gości odsłonił swój portret w sali obrad sejmiku.

O

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.