Radny Totleben może spokojnie spać. Na razie

Czytaj dalej
Fot. archiwum "Gazety Pomorskiej"
Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Radny Totleben może spokojnie spać. Na razie

Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Radni Grudziądza nie wygasili mandatu Marka Totlebena, który niezgodnie z prawem był jednocześnie radnym miejskim i ławnikiem w sądzie rejonowym.

Do działania w tej sprawie przymusił radnych wojewoda kujawsko-pomorski, który nakazał radzie zajęcie stanowiska.

Przypomnijmy, że radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Totleben w ubiegłym roku łączył funkcję rajcy i ławnika w sądzie rejonowym. Zakazuje tego ustawa o ustroju sądów powszechnych. Sprawę ujawniliśmy latem na łamach „Pomorskiej”. Po artykule radny złożył rezygnację z pracy w sądzie.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Totleben w ubiegłym roku łączył funkcję rajcy i ławnika w sądzie rejonowym. Zakazuje tego ustawa o ustroju sądów
Jacek Smarz Uchwała zostanie teraz przesłana do wojewody, który może ją uznać, uchylić lub wydać postanowienie zastępcze.

Tymczasem posłanka Iwona Michałek z partii Polska Razem (startowała z list PiS) poinformowała niedawno o sprawie wojewodę kujawsko-pomorskiego. Jednocześnie prosząc go o wygaszenie mandatu radnemu. A wojewoda poprosił radę miejską Grudziądza o zajęcie stanowiska.

Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o nie wygaszaniu mandatu Markowi Totlebenowi. 21 osób głosowało „za” uchwałą. Jeden z radnych - Sławomir Szymański z PiS - wstrzymał się od głosu. A radny Totleben w ogóle nie uczestniczył w głosowaniu.

- Niech w tej sprawie organem rozstrzygającym będzie wojewoda - komentował radny Łukasz Kowarowski.

W uzasadnieniu uchwały napisano, że radny choć nie dopełnił obowiązku zrzeczenia się jednej z funkcji, był w tym okresie poważnie chory. Nie było to zatem zaniedbanie z jego strony, tylko zaniechanie z przyczyn niezależnych od niego. Uchwała zostanie teraz przesłana do wojewody, który może ją uznać, uchylić lub wydać postanowienie zastępcze.

Łukasz Ernestowiczlukasz.ernestowicz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.