Radni wyróżnili pana majora. Nazwali inowrocławski skwer jego imieniem

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Radni wyróżnili pana majora. Nazwali inowrocławski skwer jego imieniem

Dominik Fijałkowski

Teren zielony u zbiegu ulic Świętego Ducha i Glinki w Inowrocławiu nosi nazwę Skweru majora Wacława Szewielińskiego. Taką decyzję podjęli w poniedziałek radni miejscy.

Z propozycją uczczenia zmarłego pod koniec ub. r. majora Szewielińskiego wystąpił Maciej Basiński, radny PiS, wiceprezes Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego. Pozytywną opinię wydała Komisja Statutowa i Nazewnictwa Rady Miejskiej.

Wacław Szewieliński był żołnierzem AK w oddziale „Kmicica”, a następnie „Łupaszki”. Po wojnie, jako repatriant trafił do Inowrocławia. Był represjonowany. W wolnej Polsce zainicjował w mieście powstanie koła Światowego Związku Żołnierzy AK i budowę obelisk upamiętniającego AK. Major był członkiem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Powiatowej Rady Kombatantów. W 2014 roku nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia.

Jak radni komentowali wynik głosowania? Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.