Rada nie chce, więc zdecyduje wojewoda

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dariusz Nawrocki

Rada nie chce, więc zdecyduje wojewoda

Dariusz Nawrocki

Postanowienie zastępcze w sprawie wygaśnięcia mandatów dwojga radnych wojewoda Bogdanowicz wyda do połowy marca.

Lidia Stolarska i Jarosław Kopeć ciągle są radnymi. Na ostatniej sesji rada miejska nie podporządkowała się wezwaniu wojewody do wygaszenia mandatów. Na wniosek radnego Patryka Kaźmierczaka odstąpiła nawet od procedowania nad tą sprawą.

- Raz już głosowaliśmy ten temat. Rada Miejska nie przyjęła tej uchwały. Jeżeli pan wojewoda ma rację, to powinien natychmiast wydać takie postanowienie zastępcze, a radni mają 30 dni na to, aby się od tego postanowienia natychmiast odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - przekonywał na sesji radny Janusz Radzikowski.

Radni opozycji są oburzeni zachowaniem swych kolegów koalicji. Dali temu mocny wyraz na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

- Rada miejska zignorowała decyzję i wolę wojewody, które dotyczyły wygaszenia mandatów dwójki radnych. Jest to rzecz niebywała i bardzo wstydliwa dla nas. Takie decyzje przynoszą hańbę i wystawiają nas na pośmiewisko - przekonuje radny Marcin Wroński.

- Wszystko wskazuje na to, że zachowanie rady to tylko i wyłącznie przedłużanie procedury wygaśnięcia mandatów. Dzięki temu radni przez kolejne miesiące będą mogli pobierać diety. Od początku kadencji pobrali 40 tysięcy złotych. Tych pieniędzy na pewno nie zwrócą - dodaje.

Podobnego zdania jest radny Andrzej Kieraj.

- Pan wojewoda wzywa radę miejską do wygaszenia mandatów. To nie była prośba, tylko wezwanie - przypomina Andrzej Kieraj, a Marcin Wroński dodaje: - Dla nas sprawa jest jednoznaczna. Nie można łączyć funkcji radnego z funkcją ławnika w sądzie. Ci państwo to robili. Jeżeli są osobami honorowymi, to powinni zwrócić diety, które pobrali z kasy miejskiej.

A co na to wojewoda Mikołaj Bogdanowicz? - Pan wojewoda jest rozczarowany takim podejściem inowrocławskiej rady do przestrzegania prawa. Nie pozostaje mu nic innego, jako tylko podjąć dalsze kroki przewidziane przez prawo - wyznaje Jarosław Jakubowski, rzecznik prasowy wojewody.

W najbliższych dniach wojewoda poinformuje ministra spraw wewnętrznych o zamiarze wydania zarządzenia zastępczego o wygaszeniu mandatów dwójki radnych.

- Niewykluczone, że do połowy marca takie zarządzenie zostanie wydane - dodaje.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.