MP

Pstryknął superfotkę i w nagrodę pojedzie na wyprawę do Maroka [zdjęcia]

Piotr Górny uwielbia fotografować ptaki pospolite. Młody bydgoszczanin ma wyjątkowy talent do robienia zdjęć przyrody Piotr Górny uwielbia fotografować ptaki pospolite. Młody bydgoszczanin ma wyjątkowy talent do robienia zdjęć przyrody
MP

Zdjęcia Piotra Górnego, studenta IV roku matematyki na UKW, zostały docenione przez miesięcznik „National Geographic Polska”.

- Moje zdjęcie, które przedstawia sikorę modrą, czyli modraszkę, zaglądającą pod bryłę lodu, zajęło drugie miejsce i zostało opublikowane w najnowszym numerze pisma - mówi 24-letni bydgoszczanin. - Sukces tym większy, że na konkurs nadesłano aż 10 tysięcy zdjęć. W nagrodę zostałem zaproszony do udziału w wyprawie fotograficznej do Maroka. Jestem bardzo podekscytowany. Wyjazd prawdopodobnie będzie pod koniec roku.

Piotr Górny uwielbia fotografować ptaki pospolite. Młody bydgoszczanin ma wyjątkowy talent do robienia zdjęć przyrody
Fotografia „Skuty lodem świat modraszki” Piotra Górnego opublikowana w czerwcowym numerze „National Geographic Polska” zajęła 2. miejsce w konkursie „Po stronie natury”.

Cierpliwość nagrodzona

Do zrobienia tego zdjęcia Piotr Górny przygotowywał się bardzo solidnie. - Zauważyłem, że fotografowie zbyt mało uwagi poświęcają pospolitym gatunkom ptaków, takim jak wróble, sikory, zięby czy łuszczaki. Dlatego postanowiłem uwiecznić je na zdjęciach - tłumaczy młody bydgoszczanin. - Mieszkam na Jachcicach. Kadr powstał zimą 2015 roku w moim ogrodzie, blisko miejsca dokarmiania zimowych ptaków śpiewających. Na dworze było wówczas około minus 20 stopni Celsjusza. W zagłębieniu, które pokryło się lodem, powstał otwór. Wewnątrz umieściłem kartonik, który dobrze zabezpieczyłem folią, a w nim aparat fotograficzny. Aby wykonać to ujęcie, użyłem krótkiego obiektywu. Potrzebowałem wyzwalacza migawki podpiętego do sprzętu oraz pilota i cierpliwie czekałem. Miejsce obserwowałem przez lornetkę. Po blisko godzinie udało mi się sfotografować modraszkę, która zajrzała w przerębel w poszukiwaniu pożywienia. Zanim wykonałem to zdjęcie, przeprowadziłem jednak wiele prób, ale warto było, bo udało mi się zrobić naprawdę fajne ujęcie. Chciałem je pokazać szerszej publiczności i dlatego wysłałem na konkurs.

- Wyróżnienie otrzymało też moje zdjęcie zatytułowane „Strażniczka zbóż” - mówi Piotr. - Przedstawia ono pliszkę żółtą wśród kłosów żyta. Zrobiłem je w Starym Fordonie, w pobliżu wału przeciwpowodziowego. To było latem ubiegłego roku.

Obserwator przyrody

Zdjęcie modraszki otrzymało też wyróżnienie na międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in. International Photographer of the Year 2015 w Londynie i ostatnio podczas Fine Art Photography Awards, także w Londynie.

- Bardzo się cieszę, że moje prace zostały dostrzeżone - mówi Piotr Górny. - Fotografowanie przyrody, a w szczególności ptaków, jest pasjonujące. Tego bakcyla złapałem jeszcze, kiedy byłem w liceum i dostałem pierwszą cyfrówkę. Dziś mam już porządny sprzęt i dwa obiektywy.

Młody bydgoszczanin ma wyjątkowy talent do robienia zdjęć przyrody. Swoje fotografie pokazywał też na konkursie Moscow International Foto Awards w Rosji. Jego prace trafiały, między innymi, na okładki „Acta Ornithologica”, pisma wydawanego przez Polską Akademię Nauk, oraz kwartalnika „Ptaki Polski”.

- To dla mnie ogromny zaszczyt - twierdzi Piotr Górny. - Fotografowanie przyrody daje mi dużo radości, a że w Bydgoszczy nie brakuje terenów zielonych, więc mam pole do popisu.

MP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.