Przywracać pamięć o rodach, które żyły na Kujawach

Czytaj dalej
Fot. Jotem
Jolanta Młodecka

Przywracać pamięć o rodach, które żyły na Kujawach

Jolanta Młodecka

Rozmowa ze Sławomirem Augustyniakiem, nauczycielem w gimnazjum w Skibinie, autorem pracy o kujawskich rodach ziemiańskich.

- W radziejowskiej bibliotece na spotkaniu z pana udziałem mieliśmy okazję poznać historię kujawskich rodów ziemiańskich...
- Jestem nauczycielem historii, uczę też innych przedmiotów, ale to właśnie historia, głównie regionu, a dokładniej gminy Radziejów, jest moją wielką pasją. Od czterech lat zbieram materiały na ten temat. Jest wiele monografii dużych, a nawet mniejszych miast, są opracowania dotyczące Radziejowa, czy Piotrkowa Kujawskiego, ale brakuje tych, które opisywałyby wsie. Ich historię, dzieje rodzin, które często były ich właścicielami.

- Gmina Radziejów jest wyjątkowo bogata w wydarzenia historyczne. Przywołam przykład wręcz podręcznikowy, czyli bitwę pod Płowcami. A co jest ciekawego dla historyka w innych, małych wioskach gminy?
- Zebrałem materiały dotyczące dwudziestu pięciu takich miejscowości, między innymi takich jak Łany Wybranieckie, Plebanka, Tarnówka, czy Rokitki. W każdym przypadku starałem się sięgnąć możliwie najgłębiej w ich historię, zbadać pochodzenie nazw, poszukać dawnych właścicieli. Pojawiają się więc takie nazwiska, jak Zielińscy, Głowaccy, Biesiekierscy, Daszkowscy, Gruetzmacherowie.

- Nie było łatwo zebrać takie materiały...
- Owszem, to wymagało sporej pracy, poszukiwań, kwerendy w archiwach. Niestety, wiele archiwaliów zaginęło, zwłaszcza jeśli chodzi o ikonografię. Wojna, wysiedlenia rodzin sprawiły, że takie zbiory zaginęły, czy uległy zniszczeniu. Szukałem materiałów w archiwum we Włocławku, Toruniu, archiwum diecezjalnym. Wertowałem starą prasę lokalną, między innymi „Słowo Kujawskie”, czy „Rolnik Nieszawski”, ale i z tego zachowały się nieliczne egzemplarze.

- Kiedy ujrzymy pana pracę w postaci wydrukowanej monografii?
- Trudno powiedzieć, jeszcze o tym nie myślałem. Jestem na etapie opracowywania zebranych materiałów. Myślę, że w wakacje poświęcę temu więcej czasu i całość skończę.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.