Przywołują panny, bo tak każe tradycja

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Przywołują panny, bo tak każe tradycja

Dominik Fijałkowski

Od 1832 roku w Szymborzu, dziś dzielnicy Inowrocławia, odbywają się przywołówki dyngusowe. Organizuje je klub kawalerów.

W wielkanocną niedzielę znów nad stawem w inowrocławskim Szymborzu nieść się będą przywołówki - rymowane wierszyki ułożone przez kawalerów. Dzięki nim miejscowe panny dowiedzą się, jak zostaną potraktowane w lany poniedziałek.

Tradycja przywołówek szymborskich, zwanych też przywołówkami dyngusowymi, kultywowana jest, z przerwami spowodowanymi przez dziejowe zawieruchy, od 1832 roku. Kujawski zwyczaj przekazują z pokolenia na pokolenie członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego.

Przygotowania do przywo- łówek rozpoczynają się na dwa tygodnie przez Wielkanocą. Kawalerowie pełnią w tym czasie codzienne wieczorne dyżury w sztubie - siedzibie stowarzyszenia. O rozpoczęciu każdego z nich informuje mieszkańców dźwięk trąbki. Podczas dyżurów przyjmowane są wykupy. Dokonują ich chłopacy, którzy mają w Szymborzu swe sympatie. Dodać trzeba, że wysokość wykupu, a co gorsza jego brak, ma duży wpływ na to, jak obfity będzie dyngus. W Wielką Sobotę kawalerowie stawiają przy stawie w Szymborzu drewnianą ambonę. Tego dnia układają też rymowanki i krytyki, które ogłoszą z niej w pierwszy dzień świąt wieczorem.

Tegoroczne przywołówki rozpocznie o godz. 17 msza św. w intencji byłych i obecnych członków kawalerskiego klubu. Około 18.30 kawalerowie odbędą w asyście orkiestry przemarsz po Szymborzu, który zakończy się nad stawem. Chwilę później rozpocznie się przywoływanie panien.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.