Przywędrują do Radziejowa Trzej Królowie

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Przywędrują do Radziejowa Trzej Królowie

Jolanta Młodecka

Herod już przymierza koronę, a aniołowie przypinają skrzydła.

Stowarzyszenie Unitis Viribus jest głównym organizatorem orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia przejdzie ulicami Radziejowa.

Przed rokiem taki korowód, zorganizowany wówczas po raz pierwszy w Radziejowie, okazał się wielkim sukcesem pomysłodawców. To było wspaniałe widowisko, które oglądały setki radziejowian. Było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób, dorosłych, dzieci i młodzieży. - To było wydarzenie, integrujące mieszkańców naszego miasta - wspomina Anna Walczak, prezes stowarzyszenia Unitis Viribus.

Jak będzie w tym roku? Z pewnością podobnie, co już widać po zaangażowaniu się uczestników korowodu. Nieco inny jest tegoroczny scenariusz, oczywiście oddający w całości istotę święta Trzech Króli i wydarzeń, które z tym tradycyjnie łączymy.

W orszaku nie zabraknie nauczycieli i uczniów Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie, „Mechanika”, Zespołu Szkół w Przemystce. W tym roku za organizację korowodu - a dokładniej za poszczególne sceny - odpowiadać będą szkoły. Trzej Królowie będą mieli swoje orszaki. Kacprem będzie Sławomir Tomalak, nauczyciel z Zespołu Szkól w Przemystce. Jego grupa odpowiedzialna jest za przygotowanie sceny w gospodzie. W postać Melchiora wcieli się Grzegorz Piasecki z Piotrkowa Kuj. Baltazarem będzie Włodzimierz Kuc, nauczyciel z „Mechanika”, który wraz z grupą uczniów przygotuje scenę edyktu cezara Augusta. Nie zabraknie oczywiście innych postaci: Herodem będzie Remigiusz Koźmiński , dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół, Archaniołem - Leszek Kalicki. Świętą Rodzinę tworzyć będą: Maria - Marcelina Mańkowska, Józef - Jacek Jędrzejewski.

Wydarzenie komentować będą o. Grzegorz Stroczyński z radziejowskiego klasztoru i Małgorzata Bykowska. Całość uświetni śpiewem chór „Largo”.

Orszak Trzech Króli wyruszy spod radziejowskiego klasztoru w południe, po mszy. Będzie wędrował ulicami miasta do kościoła farnego, gdzie ustawiona będzie tradycyjna szopka.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.