Przyszłość Polski oczami Nowoczesnej

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Joanna Maciejewska

Przyszłość Polski oczami Nowoczesnej

Joanna Maciejewska

- Ten samolot leci w niebezpiecznym kierunku. Brakuje paliwa, a pasażerom wmawia się, że dolecą do portu - mówi Paweł Rabiej o sytuacji w kraju.

Członek zarządu Nowoczesnej odniósł się do ocen wystawianych Polsce przez agencje ratingowe i perspektyw polskiej gospodarki w najbliższym czasie. - To poważna żółta kartka. Po raz pierwszy od 13 lat ta agencja obniża perspektywę. To jest znak mniejszego zaufania do polskiego rynku i stabilności finansowej, znak, z którego rząd powinien wyciągnąć konsekwencje i wnioski w postaci nieprowadzenia dalszego zadłużania i bardzo ostrożnego prowadzenia finansów publicznych - tłumaczy Paweł Rabiej.

Jego zdaniem, na dalsze za-dłużenie Polski wpłynie na pe-wno nowy projekt „Mieszkanie Plus”, który przedwczoraj zapowiedziała premier Beata Szydło.

- Jedno jest pewne, ten projekt będzie bez wątpienia bardzo kosztowny, gdyż mieszkanie nie kosztuje 500 złotych, tylko zna-cznie więcej - komentuje.

Rabiej dostrzega, że problem mieszkań dla młodych wymaga uregulowania, lecz nie może zostać rozwiązany kosztem kolejnego zadłużenia państwa. Jako alternatywę przedstawił rozwiązanie wprowadzone w Berlinie, gdzie powstały mieszkania z niskimi czynszami na wynajem, co spowodowało rozwój miasta.

Nowoczesna obawia się również o polską gospodarkę, gdyż nie dostrzega dla niej perspektyw rozwoju.

- Przez ostatnie pół roku rząd zrobił niewiele w kwestiach gospodarczych. Nie widzimy ustaw, które zachęcałyby do tego, aby polska gospodarka rozwijała się lepiej i była bardziej innowacyjna - mówi Rabiej.

Warto dodać, że Nowoczesna 25 czerwca ogłosi podstawy programowe partii określające ich wizję państwa.

- Wizja Polski oparta jest na nowych motorach rozwoju, zaufaniu, wiarygodności i współpracy, którą chcemy zbudować po PiS - po rządach złej zmiany. To będzie ważny i istotny moment, w którym pokażemy szerszą wizję obozu modernizacyjnego, który chce odsunięcia PiS od władzy - zapowiada Rabiej.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.