Przyspiesza karuzela ze stołkami w urzędach w regionie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Lucyna Talaśka-Klich

Przyspiesza karuzela ze stołkami w urzędach w regionie

Lucyna Talaśka-Klich

Są już zwolnienia w regionalnych agendach rolnych i w skarbówce. W urzędzie wojewódzkim zmiany mogą się zacząć w tym miesiącu.

Po wielkiej czystce na szczytach władzy i w mediach publicznych w przyszłym tygodniu rozpocznie się wymiana kadr w służbie cywilnej. Pracę stracą naczelnicy i dyrektorzy centralnych urzędów. Szacuje się, że może to być nawet 1600 osób.

Nowe przepisy wchodzą w życie 23 stycznia. Posady obecnych wysokich urzędników państwowych nie będą obsadzane w drodze konkursów, ale zostaną oni powołani przez ministrów. Nie będzie już wymogu 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym. W tegorocznym budżecie przewidziano też podwyżki dla urzędników - łącznie ponad 400 mln zł. Jak można się było spodziewać, czystka dotarła już do niektórych agend rządowych regionu. W miniony piątek ze stanowiskiem dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa żegnał się Andrzej Owczarz. Został odwołany dzień wcześniej. - Od wielu lat jestem związany z agencją i chciałbym nadal tu pracować - stwierdził.

Z kolei już 10 grudnia minionego roku Edyta Zakrzewska przestała być dyrektorką bydgoskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Nie straciła jednak pracy w agencji - przeniesiono ją do sekcji w Łysomicach.

Utraty stanowiska spodziewa się także Tadeusz Zaborowski, dyrektor bydgoskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego: - Na razie moje odwołanie zostało przesunięte w czasie, ponieważ jestem radnym wojewódzkim i potrzeba opinii sejmiku.

Wymianę kadr rozpoczęto także w skarbówce. Marcin Łoboda został odwołany ze stanowiska dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Taką decyzję podjął 29 grudnia Paweł Szałamacha, minister finansów.

- Nie znamy powodów odwołania dyrektora Łobody - informuje Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Już wiemy, kto go zastąpi - to Andrzej Robakowski, długoletni pracownik IS.

To już drugi taki ruch kadrowy w tym miesiącu w Kujawsko-pomorskiem. W połowie grudnia również Paweł Szałamacha odwołał ze stanowiska Zbigniewa Stawickiego, dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy. Jego obowiązki przejęła Ewa Stelmaszyk. Stawicki pozostał w urzędzie na stanowisku inspektora kontroli skarbowej.

Na razie nic się nie dzieje w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, ale zmiany mogą się rozpocząć już pod koniec stycznia. Jarosław Jakubowski, rzecznik prasowy wojewody Mikołaja Bogdanowicza, informuje, że obecnie trwa audyt w poszczególnych wydziałach.

- Wyniki oceny przedstawimy 21 stycznia, na naradzie wojewodów w Warszawie. Zatem pierwszych decyzji można się spodziewać po tym terminie - wyjaśnia Jakubowski.

W skład organów podlegających bezpośrednio wojewodzie wchodzą m.in. inspektoraty ochrony środowiska, inspekcji handlowej, nadzoru budowlanego, ochrony zabytków, urząd statystyczny i kuratorium. Wojewodzie podlega też Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Toruniu. Mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik prasowy komendy, twierdzi, że nie słyszała o żadnych zmianach kadrowych. Barbara Ptaszyńska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, też uspokaja: - Podlegamy prezesowi GUS i dopóki on jest szefem, nic się nie zmieni. Pełniąca obowiązki kujawsko-pomorska kurator oświaty Jolanta Metkowska wyjaśnia, że zgodnie z procedurą wojewoda ogłasza konkurs na to stanowisko.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.